دوره 21، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1393 )                   جلد 21 شماره 1 صفحات 49-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (1805 مشاهده)

مقدمه و هدف: استفاده از رایانه و نمایشگرها به دلیل قابلیت های روزافزون آن ها بسیار توسعه یافته است. وجود میدان های الکترومغناطیسی، اشعه های مادون قرمز و ماورابنفش در اطراف نمایشگرها اثبات شده است. وجود میدان های مغناطیسی و پرتوهای ذکر شده اثرات سویی بر سلامت انسان دارند. به همین منظور این مطالعه با هدف بررسی و مقایسه متغیر های مذکور در اطراف نمایشگر ها انجام شد.

روش کار: مطالعه حاضر از نوع توصیفی - تحلیلی است که در دانشگاه علوم پزشکی همدان در سال 1390 انجام گردید. نمونه آماری شامل 46 دستگاه LCD و 50 دستگاه CRT می باشد که به صورت سهمیه ای تصادفی ساده انتخاب گردیدند. جهت اندازه گیری میدان های مغناطیسی و الکتریکی از دستگاه HI-3604 و برای اندازه گیری پرتو های IR و UV از دستگاه Hanger استفاده شد.

نتایج: شدت میدان مغناطیسی در نمایشگرهای CRT بالاتر از نمایشگر های LCD بود و همچنین شدت میدان مغناطیسی در سمت جلو از هر دو نوع نمایشگر بیشتر از موقعیت پشت نمایشگر ها مشاهده گردید(P=0.000). شدت میدان الکتریکی در نزدیک ترین فاصله از نمایشگر های CRT بالاتر از نمایشگر های LCD بود (P= 0.05). در فاصله 30 سانتی متری از نمایشگر های CRT، شدت میدان مغناطیسی در 96 درصد نمونه ها و در نمایشگر های LCD تنها در 8.3 درصد از نمونه ها بالاتر از استاندارد TCO بود.

نتیجه نهایی: نتایج این مطالعه نشان می دهد که نمایشگر های LCD مقادیر بسیار کمتری از میدان های الکترومغناطیسی و پرتوهای UV و IR را نسبت به نمایشگر های CRT ساطع می کنند. افزایش طول عمر سیستم نیز تأثیر قابل ملاحظه ای در میزان تولید میدان های الکترومغناطیسی دارد.

متن کامل [PDF 227 kb]   (754 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني