دوره 2، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار و تابستان 1374 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shobeiri F, Mottaghipour Y. Prevalence of Premenstrual Syndrome in High Schools’ Female Students in Hamadan. Avicenna J Clin Med. 1995; 2 (2)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-1115-fa.html
شبیری فاطمه، متقی پور یاسمن. تعیین میزان تنش های قبل از قاعدگی در دانش آموزان دختر دبیرستانهای شهر همدان در سال 1371 . مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1374; 2 (2)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-1115-fa.html


چکیده:   (4323 مشاهده)

          تنش های قبل از قاعدگی که به نام Molimina شناخته شده امروزه در یک مجموعه علائم و به اسم سندرم قبل از قاعدگی تعریف شده است. بیش از 150 علامت مختلف شامل علائم فیزیکی ، روانی و رفتاری به این سندرم نسبت داده شده است که ارتباط دوره ای با هفته آخر Luteal Phase سیکل قاعدگی دارند. شیوع این سندرم بین 10%-20% (شکل شدید و همراه با اختلال در عملکرد) تا 40% (شکل خفیف) گزارش شده است. شکل شدیدتر این سندرم یکی از اختلالات پیشنهادی در طبقه بندی اختلالات روانی DSM III-R ، تحت عنوان (LLPDD)
Late luteal phase dysphoric disorder (اختلال دیسفوریک آخر مرحله لوتئال) می باشد که برای تحقیق و بررسی بیشتر گزارش شده است. Premenstrual Syndrome (PMS) یک سندرم بین فرهنگی است ولی شناخت ، تعریف دقیق و درمان آن به عنوان یک سندرم مشخص تنها در ممالک غربی بوده است. در این تحقیق بر اساس معیارهای تشخیصی LLPDD در DSM III-R پرسشنامه ای تهیه و به 600 دختر دبیرستانهای همدان که براساس نمونه گیری تصادفی انتخاب شده بودند داده شد. دو معیار D,E تشخیص در پرسشنامه نیامده است زیرا امکان ارزیابی این دو معیار بوسیله پرسشنامه وجود ندارد. 189 نفر (5/31%) معیار A,B اختلال (علائم فیزیکی ، خلقی ، رفتاری) را داشته و در مجموع 78 نفر (13%) از افراد هر سه معیار A,B,C اختلال را داشته اند. در مقایسه با آمارهای موجود(10%-20%) این آمار بالا بوده که نتایج با توجه به محدودیت های تحقیق بحث شده است . با توجه به نتایج بدست آمده گنجاندن آموزش لازم در برنامه های بهداشت روانی توصیه شده است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb