دوره 24، شماره 1 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1396 )                   جلد 24 شماره 1 صفحات 11-19 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


استاد دانشگاه علوم پزشکی همدان ، sjam110@yahoo.com
چکیده:   (1095 مشاهده)

مقدمه: سرطان معده یک بیماری چندعاملی، چهارمین سرطان شایع جهان و دومین عامل مرگ براثر سرطان است. این مطالعه باهدف تعیین بیان ژن‌های CDH1 و RUNX3 در بافت توموری و حاشیه‌ای سالم افراد مبتلابه سرطان معده طراحی وانجام شد.

روش کار: در این مطالعه مورد- شاهدی 64 نمونه شامل 32 نمونه از بافت توموری معده و 32 نمونه از بافت حاشیه‌ای سالم آن از این بیماران تهیه گردید. از بافت‌های موردنظر RNA استخراج شد. سپس cDNA آن‌ها ساخته شد. درنهایت با استفاده از تکنیک Real Time PCR بیان ژن‌های CDH1 و RUNX3 اندازه‌گیری شد. برای تحلیل میزان بیان ژن‌ها از آزمون paired t-test استفاده گردید.

یافته‌ها: در این مطالعه در 5/87% از بیماران مبتلا به سرطان معده در بافت توموری نسبت به بافت حاشیه‌ای سالم آن بیان ژن CDH1 به میزان 35/7 برابر کاهش‌یافته و در 90% از این بیماران بیان ژن RUNX3 به میزان 46/5 برابر کاهش یافته است، که تفاوت معناداری را بین بافت سالم و توموری این بیماران نشان داده است.

نتیجه‌گیری: با توجه به نقش ژن‌های CDH1 و RUNX3 به‌عنوان ژن‌های سرکوب‌کننده تومور کاهش بیان آن‌ها به میزان قابل‌توجهی در بافت توموری افراد مبتلا به سرطان معده قابل توجیه است.

واژه‌های کلیدی: سرطان معده، ژن CDH1، ژن RUNX3
متن کامل [PDF 339 kb]   (1083 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي