دوره 24، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پاییز 1396 )                   جلد 24 شماره 3 صفحات 259-262 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


دانشگاه علوم پزشکی همدان ، siakbarzadeh65@yahoo.com
چکیده:   (1164 مشاهده)
سابقه: انکیلوبلفارون فیلیفرم آدناتوم، یک آنومالی نادر است که با اتصال کامل یا ناکامل پلک‌های فوقانی و تحتانی مشخص میشود. انکیلوبلفارون معمولا یک یافته  مجزا است ولی گاهی اوقات همراه با سایر آنومالی‌ها یا به صورت یک سندرم مشخص مشاهده میشود وعامل ایجاد کننده آن هنوز مشخص نشده است.
معرفی بیمار: ‌بیمار نوزاد پسر جهار روزه که به گفته والدین قادر به باز کردن چشم راست از بدو تولد نبوده است. در معاینه پلک‌های فوقانی و تحتانی بیمار توسط یک باند پوستی نازک به هم متصل شده بود. سابقه فامیلی بیماری خاصی را نداشت. جهت درمان در شرایط استریل اتاق عمل  اتصال پلک‌ها پس از گرفتن باند توسط فورسپس، با قیچی آزاد شد. سایر معاینات چشم در معاینه زیر بیهوشی نرمال بود.
نتیجه‌گیری: انکیلوبلفارون یک  آنومالی مادرزادی است که می‌تواند باعث تنبلی چشم شود همراهی آن با  آنومالی‌های مادرزادی دیگر عامل مرگ و میر آنهاست. درمان زودرس آن‌ها  با انجام  یک جراحی ساده از تنبلی چشم پیشگیری می کند.

 
متن کامل [PDF 588 kb]   (281 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: تخصصي