دوره 19، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1391 )                   جلد 19 شماره 4 صفحات 27-35 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


دانشيار گروه زيست شناسی، دانشکده علوم پايه، دانشگاه بوعلی سينا، همدان، ايران. ، mirazi205@gmail.com
چکیده:   (1950 مشاهده)

مقدمه و هدف: استفاده از گیاهان دارویی بطور گسترده در سراسر دنیا صورت می گیرد. اختلال هیپوتیروئیدی به دلائل مختلفی بروز می نماید و موجب بروز ناهنجاریی در سلول ها و اندام های مختلفی می گردد. گیاه مریم گلی (Salvia officinalis) یکی از گیاهان دارویی محسوب می شود که در طب قدیم کاربرد وسیعی داشته و امروزه بسیاری از خواص دارویی آن شناخته شده است. در این مطالعه اثرات عصاره گیاه مریم گلی بر هورمون های تیروئیدی T3 & T4و TSHدر موش های صحرایی نر هیپوتیروئیدیسمی بررسی گردید.

روش کار: در این مطالعه تجربی، تعداد 40 سر موش صحرائی نر در سه گروه کنترل، گروه تجربی یک (دریافت کننده عصاره ) و گروه تجربی دو ( چهار گروه با استفاده از داروی پروپیل تیواوراسیل (PTU) با غلظت (0.1 درصد) به صورت خوراکی هیپوتیروئیدی شدند) تخصیص یافتند. در پایان هفته دوم خونگیری از ورید چشمی جهت سنجش T3 & T4 و TSH به عمل آمد. در هفته سوم گروههای دریافت کننده PTU به صورت زیرتقسیم شدند: (هیپوتیروئیدی (PTU) 0.1 درصد، هیپوتیروئیدی دریافت کننده عصاره ( mg/kg40 و به صورت IP )، هیپوتیروئیدی دریافت کننده لووتیروکسین (mcg/kg 15، بطور خوراکی در آب آشامیدنی)، هیپوتیروئیدی دریافت کننده لووتیروکسین و عصاره با غلظت mg/kg40)، در پایان هفته سوم خونگیری از تمام گروهها به عمل آمده و سنجش سطح سرمی هورمونهای تیروئیدی انجام شد. نتایج بدست آمده به صورت میانگین و انحراف معیار ارائه گردیدند و با استفاده از تحلیل واریانس چند متغیره (MANOVA) تحلیل و ارزیابی شدند.

نتایج: غلظت پلاسمایی T3 & T4 و TSH در گروههای تجربی هیپوتیروئیدی دریافت کننده عصاره در مقایسه با گروه کنترل اختلاف معناداری را نشان دادند (P<0.05).

نتیجه نهایی: نتایج نشان داد که عصاره مریم گلی می تواند محرک غده تیروئید باشد و سطح سرمی هورمونهای T3 & T4 را افزایش دهد.

متن کامل [PDF 252 kb]   (1830 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي