دوره 24، شماره 4 - ( مجله پزشكي باليني ابن سينا- زمستان 1396 )                   جلد 24 شماره 4 صفحات 315-321 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


گروه انگل‌شناسی و قارچ‌شناسی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم‌پزشکی همدان، همدان، ایران. ، matini@umsha.ac.ir
چکیده:   (993 مشاهده)
سابقه و هدف: تریکومونیازیس یکی از شایع‌ترین عفونت‌های مقاربتی غیرویروسی در جهان است؛ ازاین‌رو هدف از مطالعه حاضر، تعیین میزان شیوع این عفونت در زنان شهر بهار و تعیین میزان حساسیت دارویی انگل‌های جدا‌شده به مترونیدازول می‌باشد.
مواد و روش‌‌ها: این مطالعه مقطعی در ارتباط با 850 نفر از زنان مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی- درمانی شهر بهار در سال 1395 صورت گرفت. در این مطالعه تشخیص تریکومونیازیس به‌وسیله روش گسترش مرطوب و کشت در محیط دورسه (Dorset Medium) انجام شد. درادامه، انگل‌های به‌دست ‌آمده به محیط کشت دیاموند (Diamond Medium) منتقل گردید و پس از تهیه کشت خالص آن‌ها به‌منظور آزمون تعیین حساسیت دارویی در محیط آزمایشگاهی و شرایط هوازی مورد استفاده قرار گرفت.
یافته‌ها: چهار ایزوله تریکوموناس واژینالیس از 850 نفر از افراد مراجعه‌کننده به مراکز بهداشتی- درمانی شهر بهار به‌‌دست آمد که بیانگر میزان شیوع 5/0 درصدی تریکومونیازیس در این مطالعه است. نتایج آزمون حساسیت دارویی ایزوله‌ها نیز پس از 48 ساعت معادل 6/1 تا 25 میکروگرم بر میلی‌لیتر با میانگین و انحراف معیار 36/8±6/12 میکروگرم بر میلی‌لیتر تعیین گردید.
نتیجه‌گیری: نتایج نشان داد که شیوع تریکومونیازیس در زنان مورد‌ مطالعه در این منطقه از میزان پایین‌تری نسبت به اغلب مناطق کشور برخوردار است؛ اما به‌دلیل اهمیت بهداشتی این عفونت در جامعه، این میزان شیوع نیز قابل‌توجه بوده و لزوم تشخیص صحیح و درمان به‌موقع آن را یادآور می‌شود.
متن کامل [PDF 710 kb]   (300 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي |