دوره 19، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1391 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 28-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، qasemi_sr@yahoo.com
چکیده:   (1975 مشاهده)

مقدمه و هدف: تب یکی از علل شایع مراجعات اطفال به کلینیک‌ها می‌باشد که اکثراً خوش‌خیم و خودمحدودشونده است. تحقیقات نشان می‌دهد که نحوه برخورد والدین با تب درجوامع مختلف ریشه در عوامل اجتماعی، فرهنگی و مذهبی دارد. همچنین نگرانی و اضطراب والدین منجر به مدیریت ناصحیح تب می‌شود. مطالعه حاضر به بررسی نحوه مدیریت والدین به هنگام تب طفل خود پرداخته است.

روش کار: دراین مطالعه مقطعی، 350 نفر از والدین دارای طفل زیر 5 سال مراجعه‌کننده به واحدهای مختلف مراکز بهداشتی درمانی تحت پوشش عرصه جامعه نگر کرمانشاه وارد مطالعه شده و پرسشنامه‌ی پژوهش را تکمیل نمودند. پایایی ابزار به روش دونیمه کردن و روایی آن با روش اعتبار محتوا تعیین گردید. داده ها در نرم افزار SSPS و با استفاده از آزمون کای اسکوئر و آمار توصیفی مورد تحلیل قرار گرفتند.

نتایج: نتایج نشان داد که 53.1% والدین از پاشویه به‌عنوان اولین اقدام مراقبتی تب ، 47.7% از آب و نمک و 4.6% از آب و الکل استفاده کرده بودند. در 90% موارد اولین داروی مورد استفاده استامینوفن بود که در 30% موارد بالاتر از دوز نرمال استفاده شده بود. رابطه بین حساسیت های بیش از حد در اداره و مراقبت از کودک تب‌دار در والدین با «سابقه بستری شدن کودک» (P=0.02)، « سطح تحصیلات بالا» (P=0.018)، و همچنین «اشتغال مادران» (P=0.005) معنادار بود.

نتیجه نهایی: با توجه به نتایج این مطالعه، والدین مدیریت مناسبی در برخورد با تب کودکان نداشته و مداخلات مؤثر درجهت تغییر رفتار به منظور ارتقا سطح سلامت جامعه به طور جدی احساس می‌گردد.

واژه‌های کلیدی: تب، کودکان، مدیریت، والدین
متن کامل [PDF 158 kb]   (1401 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني