دوره 19، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1391 )                   جلد 19 شماره 2 صفحات 69-74 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، mohammadzadehz881@mums.ac.ir
چکیده:   (2175 مشاهده)

مقدمه: سنترال ژانت سل گرانولوما تومور نسبتاً ناشایع و غیر نئوپلاستیک با اتیولوژی نامشخص می‌باشد که معمولاً در کودکان گزارش شده است . در سالهای اخیر استفاده از تکنیک تصویربرداری توموگرافی کامپیوتری با اشعه مخروطی (Cone Beam Computed Tomography CBCT) ، درتشخیص دقیق ضایعات فکین توصیه شده است. هدف از مطالعه حاضر گزارش یک مورد از کاربرد تکنیک CBCT در تشخیص و درمان سنترال ژانت سل گرانولوما می باشد. معرفی بیمار: پسری 6 ساله با شکایت از تورم بدون درد در سمت راست صورت که از سه ماه قبل ایجاد شده بود، به بخش دندانپزشکی کودکان دانشکده دندانپزشکی مشهد ارجاع داده شد. ضایعه دارای قوامی سخت و سطحی صاف بود. برای بررسی دقیق‌تر ناحیه، تصویر برداری CBCT از ناحیه انجام شد که در تصاویر حاصل اتساع کورتکس استخوان و وسعت ضایعه در ابعاد باکالی- لینگوالی و مزیالی-دیستالی به طور دقیق نمایان شد.

نتیجه نهایی: در نمای رادیوگرافی که 12 ماه بعد از عمل جراحی تهیه گردید، بازسازی و رشد استخوانی و عدم وجود علائمی از عود مشاهده گردید.

متن کامل [PDF 731 kb]   (633 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها