دوره 26، شماره 4 - ( مجله پزشکی بالینی ابن سینا ـ زمستان 1398 )                   جلد 26 شماره 4 صفحات 220-226 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دکتری حرفه‌ای پزشکی، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
2- استادیار، گروه طب اورژانس، بیمارستان کوثر، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران ، leila433@gmail.com
3- دانشیار، گروه قلب و عروق، بیمارستان توحید، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
4- استادیار، گروه طب اورژانس، بیمارستان کوثر، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
5- متخصص طب اورژانس، بیمارستان کوثر، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
6- پزشک عمومی، حوزه معاونت تحقیقات و فناوری، دانشگاه علوم پزشکی کردستان، سنندج، ایران
چکیده:   (1145 مشاهده)
سابقه و هدف: یکی از مهم‌ترین پیشرفت‌ها در زمینه مراقبت از بیماران مبتلا به سکته قلبی حاد، تجویز داروهای حل‌کننده لخته خون شریان‌های قلبی (مانند استرپتوکیناز) است که تجویز سریع و به‌موقع آن ضروری می‌باشد. PCI (Percutaneous Coronary Intervention) به‌عنوان یک روش ریواسکولاریزاسیون به‌ شکل روزافزون مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به اهمیت موضوع زمان در مورد مصرف مؤثر این دارو، در مطالعه حاضر بیماران مبتلا به انفارکتوس حاد میوکارد با بالارفتن قطعه ST کاندید دریافت استرپتوکیناز یا PCI از نظر زمان فرایند، پیامد درمان و عوامل مرتبط با آن مورد بررسی قرار گرفتند.
مواد و روش‌‌ها: مطالعه حاضر به‌صورت توصیفی- تحلیلی انجام شد. نمونه‌گیری در این مطالعه به‌صورت تمام‌شمار صورت گرفت و تمام بیمارانی که ST Elevation داشتند و فاقد معیارهای خروج از مطالعه بودند، در طول سال 1396 مورد ارزیابی قرار گرفتند. این افراد 183 نفر بودند که طی این مدت به اورژانس بیمارستان "توحید" سنندج مراجعه کرده بودند. بیماران از نظر سن، جنس، روز مراجعه، مدت زمان شروع درد تا ورود به بیمارستان، فاصله زمانی طی‌شده تا رسیدن به بیمارستان، نحوه مراجعه بیمار، وجود بیماری زمینه‌ای در بیمار، زمان تشخیص سکته قلبی، زمان شروع ریپرفیوژن‌تراپی و پیامد نهایی مورد بررسی قرار گرفتند. اطلاعات در فرم‌های طراحی‌شده ثبت گردیدند و داده‌ها وارد نرم‌افزار آماری SPSS 22 شدند. برای سؤالات از فرمول‌های آمار توصیفی (میانگین، انحراف معیار و درصد) و برای فرضیات در صورت کیفی‌بودن متغیرها از آزمون کای اسکوئر و در صورت کمی‌بودن از ضرایب همبستگی استفاده شد.
یافته‌ها: براساس نتایج به‌دست‌آمده، اکثر بیماران را مردان بالای 50 سال بدون سابقه سکته قلبی تشکیل دادند؛ به‌طوری که 146 مرد (8/79 درصد) و 37 زن (2/20 درصد) با میانگین سنی 52/58 سال در این مطالعه شرکت نمودند و 28 نفر از آن‌ها (3/15 درصد) سابقه سکته قلبی داشتند. میانگین زمان گرفتن نوار قلب و تشخیص سکته قلبی به‌ترتیب 2/4 و 85/18 دقیقه بوده و به‌طور میانگین از زمان ورود بیمار تا زمان دریافت مداخله 68/107 دقیقه زمان می‌برد. میانگین مدت زمان بستری 9/4 روز بود.
نتیجه‌گیری: احتمال مرگ بیماران با سن بالاتر، بیشتر است. در این مطالعه زمان گرفتن نوار در بیماران زن بیشتر بود. زمان شروع ریپرفیوژن‌تراپی در شیفت شب، مدت بیشتری را به خود اختصاص داد.
متن کامل [PDF 743 kb]   (391 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: قلب و عروق

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.