دوره 18، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1390 )                   جلد 18 شماره 4 صفحات 29-36 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، sinakhajehjahromi@gmail.com
چکیده:   (2493 مشاهده)

مقدمه و هدف: ملاتونین مهمترین هورمون مترشحه غده اپی فیز، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی پتانسیل بالائی جهت خنثی سازی سموم دارویی دارد. هدف از این مطالعه، تعیین اثر ملاتونین بر کیفیت اسپرماتوژنز و پارامترهای اسپرم در بیضه موش بالغ تحت درمان با استیل سلیسیلیک اسید( ASA) می باشد.

روش کار: در این مطالعه تجربی موش های نر NMRI به 4 گروه تقسیم شدند: 1) کنترل 2) تحت درمان با ASA 3) تحت درمان با ملاتونین 4) تحت درمان با ASA و ملاتونین. ASA به میزان mg/kg50 از طریق گاواژ برای مدت 14 روز و ملاتونین به میزان mg/kg10 بصورت داخل صفاقی به مدت 5 روز تجویز می شد. موش های کنترل از طریق گاواژ نرمال سالین دریافت می کردند. 15 روز پس از درمان بیضه و اپیدیدیم تشریح شد. ارزیابی ها از طریق جدول جانسون و مطالعه پارامترهای اسپرم انجام شد. آنالیزهای آماری از طریق آزمون ANOVA صورت گرفت.

نتایج: موش های تحت درمان با ASA در مقایسه با گروه کنترل، کاهش معنی داری در درجه بندی جدول جانسون و کیفیت اسپرماتوژنز (0.05>P)، و پارامترهای اسپرم (0.001>P) داشتند. ملاتونین در گروه 4، بصورت معنی دار بلوغ لوله های سمی نیفروس (0.05>P)، کیفیت و کمیت پارامترهای اسپرم را در مقایسه با گروه 2 افزایش داد (0.05>P).

نتیجه نهائی: چنین به نظر می رسد که تجویز داخل صفاقی ملاتونین به مدت 5 روز، یک عامل مهم برای بهتر کردن کیفیت اسپرماتوژنز و پارامترهای اسپرم موش ، در بیضه تحت درمان با ASA می باشد و این عمل از طریق کاهش دادن استرس های اکسیداتیو صورت می گیرد.

واژه‌های کلیدی: آسپرین، اسپرم سازی، بیضه، ملاتونین
متن کامل [PDF 301 kb]   (1322 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها