دوره 22، شماره 3 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان- پاییز 1394 )                   جلد 22 شماره 3 صفحات 179-186 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- Professor, Department of Otolaryngology, School of Medicine Hamadan University of Medical Sciences & Health Services, Hamadan, Iran. ، farahani@umsha.ac.ir
چکیده:   (7161 مشاهده)
مقدمه و هدف: التهاب مزمن لوزه (تونسیلیت مزمن) همراه با کازئوم در بسیاری از مبتلایان منجر به بوی بد دهان میشود که باعث اختلال در روابط شغلی و اجتماعی آنها میگردد. اکثر این بیماران در صورت عدم پاسخ به درمان طبی کاندید جراحی برداشتن لوزه (تونسیلکتومی) می شوند، با توجه به عوارض تونسیلکتومی مخصوصاً در بزرگسالان اخیراً استفاده از روشهای غیر تهاجمی تر مثل رادیو فرکوئنسی لوزه ها با دمای کنترل شده برای درمان این بیماران پیشنهاد شده است. در این مطالعه اثر رادیوفرکوئنسی لوزه ها در درمان بوی بد دهان ناشی از تونسیلیت مزمن همراه با کازئوم بررسی شده است.
روش کار: در این کار آزمایی بالینی 28 بیمار با بوی بد دهان ناشی از تونسیلیت مزمن همراه با کازئوم تحت رادیوفرکوئنسی با دمای کنترل شده با انرژی 10 وات تحت بی حسی موضعی قرار گرفتند. میزان پاسخ به درمان و درد بر اساس شاخصVAS تعیین و میزان خونریزی آنها ثبت شد. اطلاعات بدست آمده توسط نرم افزار Spss16 و با استفاده از آزمون آماری tمورد تجزیه و تحلیل قرار گرفتند. 
نتایج: اختلاف میزان بوی بد دهان در بیماران قبل از مداخله و در زمانهای مختلف بعد از مداخله از نظر آماری معنادار بود (P<0.001). میانگین درد بیماران در زمان مداخله وروزهای اول،سوم وهفتم پس از مداخله در حد خفیف تا متوسط بود. 79% بیماران خونریزی نداشتند و 21% خونریزی بسیار خفیف داشتند که بدون هیچ اقدامی کنترل شد. بیماران به طور متوسط 14/3 روز پس از مداخله قادر به تحمل رژیم معمولی بودند و96/1 روز نیاز به استراحت داشتند. 
نتیجه نهایی: رادیو فرکوئنسی با دمای کنترل شده یک روش کم عارضه و موثر در درمان بوی بد دهان بیماران مبتلا به تونسیلیت مزمن همراه با کازئوم می باشد.
متن کامل [PDF 257 kb]   (3658 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني