دوره 15، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1387 )                   جلد 15 شماره 2 صفحات 19-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، nsaki_ir@yahoo.com
چکیده:   (3478 مشاهده)

مقدمه و هدف: شواهد تجربی و اپیدمیولوژیک در کشورهای غربی از نقش اتیولوژی(Human Papilloma Virus) HPV در اسکواموسل کارسینومای (S.C.C.) سروگردن حمایت می‌کند. ولی نقش HPV در اتیولوژی اسکواموسل کارسینومای سر و گردن در کشورهای در حال توسعه مانند ایران هنوز مورد بحث و بررسی است. هدف از این مطالعه تعیین وجود و نوع ویروس HPV در بیماران مبتلا به سرطانهای نواحی مختلف سروگردن بستری در بیمارستان امام خمینی اهواز می باشد.

روش کار: در این بررسی مورد شاهدی که بصورت آینده نگر مقطعی انجام شده است 176 نفر از مبتلایان به سرطانهای سر وگردن از نوع اسکواموس سل و 176 نفر هم به عنوان گروه کنترل که نمونه پاتولوژی آنها خوش ‌خیم گزارش شده بود انتخاب شدند. جهت تعیین وجود و نوع HPV در نمونه‌های بافتی افراد مبتلا از روش PCR استفاده گردید.

نتایج: در هفت نمونه از نمونه‌های SCC سرو گردن که از بیماران اهوازی گرفته شده و با روش PCR مورد آزمایش قرار گرفت از نظر HPV DNA مثبت شدند (3.97%). در مورد گونه ویروس 3 مورد گونه 16 و 2 مورد گونه 18 و 1 مورد گونه 57 و 1 مورد گونه 33 بوده است . تنها 1 مورد از نمونه های گروه کنترل مثبت شد(0.57%). گونه ویروسی آن 6 بوده است. آزمون مقایسه نسبت بین دو گروه تفاوت آماری معناداری را بین دو گروه مورد نظر نشان داد(P. value<0.001). نتیجه نهایی: این مطالعه نشان دهنده حضور ویروس در نمونه های بافتهای مبتلایان به سرطان می باشد . مطالعات جامع تر و در حجم جمعیتی بیشتری در این مورد ضرورت دارد.

متن کامل [PDF 161 kb]   (1817 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني