دوره 15، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1387 )                   جلد 15 شماره 1 صفحات 66-69 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، ansar@umsha.ac.ir
چکیده:   (2055 مشاهده)

مقدمه: بیماری اپیدرمودیسپلازیا وروسیفورمیس (EV) یک بیماری ارثی نادر و مزمن است که ناشی از عفونت منتشر و پایدار با ویروس پاپیلومای انسانی می باشد. تظاهر بالینی اغلب در اوایل کودکی شروع شده ومشخصه بیماری وجود ضایعات پوستی شبیه به زگیل های مسطح، پیتریازیس ورسیکالرو پلاک های اریتماتو می باشد. مستعدشدن به این ویروس ارثی بوده و معمولاً به صورت اتوزوم مغلوب می باشد. مهم ترین عارضه EV ایجادتغییرات دیسپلاستیک وبدخیمی در ضایعات پوستی است.

معرفی بیمار: بیماری که معرفی می شود پسر 19 ساله ای است که از اوایل کودکی تظاهرات بالینی و هیستوپاتولوژیک منطبق با بیماری EV را داشته است که از سن 12 سالگی به بعد دچار تغییرات دیسپلاستیک و بدخیمی شامل ضایعات متعدد بیماری بوون و کارسینوم سلول سنگفرشی درناحیه صورت می شود.

نتیجه نهائی: با معرفی این مورد می توان نتیجه گرفت که در هر بیماردارای ترکیبی از ضایعات پوستی زگیلی مسطح ، پیتریازیس ورسیکالرو پلاک های اریتماتوی مقاوم به درمان، باید بیماری EVرا مد نظر داشت وبررسی این ضایعات از نظر تغییرات دیسپلاستیک وبدخیمی توصیه می شود.

متن کامل [PDF 168 kb]   (794 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها