دوره 14، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1386 )                   جلد 14 شماره 2 صفحات 10-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Shackebaei D, Mir Abassi Z S. Effect of Homocysteine on the Cardiac Function and Coronary Flow in the Isolated Heart of Rat. Avicenna J Clin Med 2007; 14 (2) :5-10
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-421-fa.html
شکیبایی داریوش، میرعباسی زهراالسادات. بررسی تأثیر هوموسیستئین بر عملکرد قلبی و میزان جریان کرونری در قلب مجزا شده رت. مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1386; 14 (2) :5-10

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-421-fa.html


1- ، dshakebaei@kums.ac.ir
چکیده:   (5046 مشاهده)

مقدمه و هدف: هوموسیستئین هرچند که در متابولیسم طبیعی بدن نقش مهمی دارد، اما مقادیر زیاد آن به عنوان یک ریسک فاکتور بیماری های قلبی و عروقی شناخته می شود. این حالت در بیماری موسوم به هیپرهوموسیستئینمیا دیده شده و معتقدند که هوموسیستئین منجر به استرس اکسیداتیو و تأثیرات توکسیک بر اندوتلیوم عروقی و در نتیجه بیماری های عروق کرونری می گردد. با توجه به تأثیرات متنوع هوموسیستئین بر عروق و کاردیو میوسیت ها و همچنین با توجه به اینکه روند پاتوژنیک این تأثیرات هنوز بخوبی مشخص نمی باشد، مطالعه حاضر به منظور تعیین تأثیر آن برقلب مجزاشده رت صورت گرفته است.

روش کار: مطالعه از نوع تجربی و بر روی رت های نر بالغ (n=20) صورت گرفت. قلب حیوانات مطابق روش لانگندورف مجزا و تحت پرفیوژن با محلول کربس قرار گرفته وپس از مرحله تثبیت اولیه (20 دقیقه) در سه گروه و باغلظت های مختلف (0.5، 0.1 و 0.05 میلی مول در لیتر) تحت پرفیوژن با کربس محتوی هوموسیستئین به مدت 25 دقیقه قرار داشتند. بررسی روند تغییرات پارامترهای قلبی پس از تجویز هوموسیستئین درهر گروه با استفاده از Repeated measure ANOVA ومقایسه مقادیر پارامترها بین گروه های مختلف با استفاده از ANOVA یکطرفه وTukey post test صورت گرفت.

نتایج: تجویز هوموسیستئین تغییر معنی داری در پارامتر مهم عملکردی قلب یعنی RPP ایجاد نکرده اما منجر به افزایش معنی دار میزان جریان مایع کرونری شده است. این افزایش در حضور بالاترین غلظت هوموسیستئین از دقیقه 5 تا 25 دیده شد. در گروه با غلظت متوسط در دقایق 5 و 10 و در گروه با غلظت پایین فقط در دقیقه پنجم ملاحظه گردید.

نتیجه نهایی: در مجموع نتایج نشان دهنده این است که هوموسیستئین تأثیرگشادکنندگی بر عروق کرونر داشته که این تأثیر مستقل از عملکرد قلبی بوده است.

متن کامل [PDF 211 kb]   (1735 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA

ارسال پیام به نویسنده مسئول


بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2023 CC BY-NC 4.0 | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb