دوره 13، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1385 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 37-33 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، mohfall@yahoo.com
چکیده:   (3725 مشاهده)

مقدمه و هدف : توکسوپلاسموز از شایع ترین عفونتهای انگلی در انسان و حیوانات خونگرم می باشد که در بالغین سالم از نظر ایمنی عفونت مزمن، در افراد مبتلا به نقص سیستم ایمنی بیماری کشنده ودر زنان باردار, ‏سقط یا اختلالات مادرزادی در جنین ایجاد می نماید. هدف از این مطالعه تعیین میزان شیوع توکسوپلاسموز در زنان باردار شکم اول در شهر همدان برای برآورد بار مشکل و اهمیت بهداشتی این آلودگی در گروه در معرض خطر می باشد.

روش کار : این تحقیق یک مطالعه توصیفی مقطعی است. با نمونه برداری خوشه ای تصادفی 576 نفر از مراجعین به مراکز بهداشتی درمانی انتخاب شدند. پس از ثبت اطلاعات در پرسشنامه و تهیه نمونه خون از این افراد آنتی بادی توتال علیه توکسوپلاسما گوندی در سرم آنها با روش IFA مورد آزمایش قرار گرفت و عیار 1:20 و بالاتر به عنوان مثبت و حد آلودگی به توکسوپلاسموز تعیین گردید. همچنین تحلیل یافته ها به وسیله آمار توصیفی و آزمون مجذور کای صورت گرفت.

نتایج : در این مطالعه شیوع توکسوپلاسموز 33.5% تعیین گردید بیشترین و کمترین میزان شیوع به ترتیب در افراد بی سواد (61.5%) و افراد دیپلمه (28.4%) دیده شد و رابطه معنی داری بین شیوع آلودگی و سن ، نحوه مصرف گوشت ، استفاده از گوشت تازه در تهیه کباب و میزان مصرف سبزیجات خام مشاهده گردید P<0.05)).  در صورتی که رابطه معنی داری بین شیوع آلودگی و تحصیلات ، تماس با گربه و گوشت خام ، طریقه شستشوی سبزیجات و مصرف شیر خام و تخم مرغ نیم پز مشاهده نگردید.

نتیجه نهائی : این مطالعه نشان داد میزان آلودگی به توکسوپلاسما در این ناحیه پایین تر از بخش های شمالی کشور و بالاتر از بخش های مرکزی و جنوبی است. با توجه به نتایج به دست آمده, راه آلودگی در افراد تحت مطالعه احتمالا خوردن کیست نسجی و اووسیست به ترتیب از طریق مصرف گوشت نیم پز و سبزیجات خام می باشد. با توجه به شیوع نسبتا بالای آلودگی و اهمیت توکسوپلاسموزدر زنان باردار و افراد دچار نقص سیستم ایمنی، می توان با آموزش بهداشت و افزایش سطح آکاهی های افراد و اقدامات کنترلی دیگر از ایجاد آلودگی و عوارض آن کاست.

متن کامل [PDF 203 kb]   (2386 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.