دوره 13، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1385 )                   جلد 13 شماره 1 صفحات 48-57 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، Raeishabtab@yahoo.com
چکیده:   (2279 مشاهده)

مقدمه و هدف : فعالیت حرکتی یکی از پدیده های فیزیولوژیک مهم است که تحت تاثیر عوامل مختلفقرار می گیرد. در مطالعات دیگر نشان داده شده است که عصاره گل بابونه ( Matricaria Chamomilla ) بر فعالیت حرکتی در موش سوری نر و ماده بطور متفاوت عمل می کند. در راستای بررسی اثر هورمونهای جنسی در این پدیده، در مطالعه حاضر نقش این هورمونها در حضور و غیاب عصاره هیدروالکلی گل بابونه بر رفتار مذکور در موش های نر و ماده فاقد غدد جنسی مورد مقایسه قرار گرفت.

روش کار : در این مطالعه تجربی موشهای سوری نر و ماده به گروههای 7 تایی دریافت کننده هورمون مربوط به جنس مانند تستوسترون (mg/kg 2)، استرادیول بنزوات( mg/kg 0.1) و پروژسترون(mg/kg 0.5) به تنهایی و توام با عصاره بابونه(mg/kg 50) تقسیم شدند. دستگاه Motor Activity Monitor  جهت ارزیابی شاخص های فعالیت حرکتی (حرکات آرام و سریع، حرکات کلیشه ای آرام و سریع، Rearing آرام و سریع) برای همه گروهها بکار رفت.

نتایج : تستوسترون به تنهایی اثری بر فعالیت های حرکتی نداشت اما عصاره بابونه به تنهایی و توام با تستوسترون باعث کاهش فعالیت های حرکتی در موشهای نر شد. استرادیول و عصاره بابونه به تنهایی و توام با یکدیگر باعث افزایش فعالیت حرکتی شدند. پروژسترون به تنهایی و توام با عصاره بابونه اثری در فعالیت حرکتی نداشت. تزریق توام استرادیول و پروژسترون، در حضور و غیاب عصاره بابونه تغییری در فعالیت حرکتی ایجاد ننمودند.

نتیجه نهائی : به نظر می رسد استرادیول و عصاره بابونه از طریق سیستم مشترک فعالیت حرکتی را در موشهای ماده فاقد غدد جنسی افزایش و اثر همدیگر را تقویت می کنند. همچنین تصور می شود بین استرادیول و پروژسترون و نیز بین بابونه و پروژسترون تداخل اثر وجود دارد و احتمالا تستوسترون با بابونه تداخل اثری در فعالیت حرکتی ندارد.

متن کامل [PDF 322 kb]   (1341 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني