دوره 22، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1394 )                   جلد 22 شماره 1 صفحات 16-22 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، maryamallahdadian@yahoo.com
چکیده:   (4718 مشاهده)
مقدمه و هدف: سندرم تخمدان پلی کیستیک، اختلال شایعی است که تقریبا 10 درصد زنان واقع در سنین باروری را درگیر می کند. این سندرم، با ایجاد ناباروری و خطرات متابولیکه در این زنان، موجب ناتوانی می شود. کاهش وزن سبب بازگشت به سیکل های تخمک گذاری و دستیابی به حاملگی در بسیاری از این بیماران می شود. هدف از مطالعه حاضر تعیین تاثیر چای سبز بر وزن و فراسنج های هورمونی سندرم تخمدان پلی کیستیک میباشد.
 روش کار: این کارآزمایی بالینی تصادفی دو سو کور بر روی کلیه بیماران مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، مراجعه کننده به درمانگاه زنان بیمارستان الزهرا اصفهان در سال 1392 انجام گرفت.60 زن دارای اضافه وزن و چاق مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، به طور تصادفی به دو گروه شاهد و مورد تقسیم شدند. به گروه مورد قرص چای سبز و به گروه شاهد دارونما تجویز شد. هورمون های تستوسترون آزاد و انسولین ناشتا در ابتدا و بعد از دوازده هفته در در هر دو گروه مقایسه شدند. همچنین وزن در هر دو گروه قبل و بعد از مداخله ارزیابی گردیدند. داده های آماری با استفاده از نرم افزار spss و آزمونهای آماری مورد نیاز تجزیه و تحلیل شدند. 
نتایج: آزمون آماری نشان داد که میانگین سطح تستوسترون آزاد پس از مداخله بین دوگروه تفاوت معنی داری دارد(P<0.001). همچنین میانگین سطح انسولین ناشتا (P<0.001) و میانگین وزن پس از مداخله بین دوگروه تفاوت معنی داری داشت(P=0.031).
 نتیجه نهایی: مصرف چای سبز در زنان دارای اضافه وزن و چاق مبتلا به سندروم پلی کیستیک موجب کاهش وزن، کاهش BMI ، کاهش سطح انسولین ناشتا و کاهش سطح تستوسترون آزاد می شود.
متن کامل [PDF 150 kb]   (1423 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها