دوره 12، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1384 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 22-27 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


، sheikh@umsha.ac.ir
چکیده:   (1513 مشاهده)

مقدمه و هدف : اکثر بیماران مبتلا به نارسایی مزمن کلیه جهت اصلاح عوارض تحت دیالیز قرار می گیرند. تغییرات ایجاد شده در پارامترهای بیوشیمیایی خون قبل و بعد از دیالیز بستگی به کیفیت عمل دیالیز دارد. نوع غشاء ، غلظت محلول دیالیز ، نوع محلول رقیق کننده از جمله فاکتورهایی است که در این مسئله دخالت دارند. نظر به اینکه اثرات دیالیزهای انجام شده در مرکز دیالیز همدان بر روی پارامترهای بیوشیمیایی مرتبط با استخوان قبلا" ارزیابی نگردیده بود و اطلاعاتی نیز در مورد تفاوت های احتمالی کاربرد غشاءهای مختلف تولید داخل (شامل HD,R4,R3,S3) موجود نبود ، لذا این مطالعه با اهداف یاد شده طراحی و انجام گردید.

روش کار : در این مطالعه از بیمارانی که در مرکز دیالیز بیمارستان اکباتان همدان تحت عمل دیالیز قرار می گرفتند نمونه خون قبل و بعد از دیالیز تهیه گردید. پارامترهای Hb ، Hct با استفاده از دستگاه سل کانتر ABX و سطح سرمی Ca , P , Urea , Creatinine, Total Protein , ALP با استفاده از اتوانالایزر Tecnichon RA1000 اندازه گیری گردید. میانگین سطح سرمی این ترکیبات قبل و بعد از دیالیز با استفاده از آزمون t زوجی مورد مقایسه قرار گرفت. جهت آنالیز نتایج مربوط به غشاهای مورد استفاده از آنالیز واریانس یکطرفه استفاده شد.

نتایج : نتایج حاصل نشان داد میزان کلسیم بعد از دیالیز 33 درصد افزایش داشت (P<0.0001). در حالیکه کاهش حدود 36 درصد در میزان فسفر مشاهده گردید (P<0.0001). در میزان فعالیت ALP تغییرات معنی داری مشاهده نگردید. با توجه به نوع غشاهای استفاده شده در تصحیح میزان اوره و کراتینین بیشترین کارآیی را غشا نوع HD و کمترین کارآیی را غشا نوع R4 داشت. در مورد سایر فاکتورهای مطالعه شده اختلاف معنی داری بین عملکرد انواع غشاها مشاهده نگردید.

نتیجه نهائی : براساس اطلاعات بدست آمده می توان نتیجه گیری کرد که دیالیزهای انجام شده در این مرکز به مقدار قابل توجهی پارامترهای مورد مطالعه را تصحیح کرده است. همچنین غشاهای مورد استفاده اثرات متفاوتی روی تصحیح این پارامترها نشان دادند.

متن کامل [PDF 216 kb]   (559 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني