دوره 11، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1383 )                   جلد 11 شماره 2 صفحات 28-26 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (31666 مشاهده)

حملات ریسه یک نوع سنکوپ در کودکان است که به طور شایعی در سالهای اول زندگی دیده می شود. اگرچه این حملات به مغز کودک آسیب جدی نمی رسانند اما در مواردی که شدید یا مکرر شوند مغز را در معرض هیپوکسی قرار داده و والدین را نیز نگران می کنند در این موارد پزشک می بایست به فکر درمان باشد. به همین منظور ، این مطالعه با هدف تعیین تاثیر بالینی پیراستام بر حملات ریسه کودکان در بیمارستان قائم مشهد در سال 81-80 انجام پذیرفت .

         این مطالعه یک کارآزمایی بالینی کنترل دار با دارونما و دوسوکور بود. پیراستام یا دارونما بصورت تصادفی با دوز 40 میلی گرم به ازاء کیلوگرم وزن بدن منقسم در دو نوبت روزانه به مدت دو ماه به کودکان داده شد . از بین 41 کودک (با سن کمتر از 6 سال) 21 نفر پیراستام و 20 نفر دارو نما دریافت کردند. تعداد حملات ریسه رفتن در دو ماه قبل و دو ماه بعد از شروع درمان که توسط والدین یادداشت گردیده بود با هم مقایسه شدند..

          در 19 نفر (90.5%) از کودکانی که پیراستام دریافت کرده بودند پاسخ خوب مشاهده شد در حالیکه در گروه دریافت کننده دارو نما در 8 نفر (40%) موارد کنترل حملات مشاهده شد (P=0.002) . از بین کودکان مورد مطالعه ، 10 کودک مبتلا به آنمی فقر آهن بودند که همزمان با تجویز دارو یا دارونما ، آهن المانتال نیز دریافت کردند. بروز عوارض بالینی در دو گروه یکسان بود .

          پیراستام دارویی مؤثر در درمان حملات ریسه کودکان است که عوارض جانبی عمده نیز ندارد.

متن کامل [PDF 161 kb]   (2526 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.