دوره 10، شماره 1 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1382 )                   جلد 10 شماره 1 صفحات 11-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4121 مشاهده)

آهن یکی از فلزات ضروری است که در اکثر اعمال سلولی بعنوان کوفاکتور و یا جزئی از ساختمان آنزیم ها و دیگر متالوپروتئین ها دخالت می نماید . از جمله عناصر سمی که ممکن است با متابولیسم آهن تداخل داشته باشد ، عنصر ایندیوم است . در سالهای اخیر مصرف ایندیوم در صنایع مختلف به مقدار بالایی افزایش یافته است، به همین خاطر احتمال مسمومیت با این عنصر وجود دارد . در مطالعه حاضر اثر تداخلی این عنصر بر روی اولین مرحله متابولیسم آهن ( جذب روده ای ) مورد مطالعه قرار گرفت .

          جهت انجام این مطالعه از قطعات وارونه روده ای ( E verted gut sac ) که از موشهای صحرایی نر بالغ با وزنی حدود 200 150 گرم تهیه شده بودند ، استفاده گردید .

          نتایج حاصل نشان داد که جذب روده ای آهن و ایندیوم اشباع پذیر بوده و حداکثر میزان جذب آنها توسط E.G.S (Everted gut sac  ) بترتیب در غلظت های حدود 102 و 70 میلی گرم بر لیتر در محیط انکوباسیون می باشند . جذب روده ای این دو عنصر توسط E. G. S   ظاهراً وابسته به انرژی است ، بطوریکه گلوکز جذب روده ای آنها را افزایش داده در حالیکه   ouabain  منجر به کاهش جذب آنها خواهد شد . حضور ایندیوم در محیط انکوباسیون موجب کاهش جذب آهن توسط این قطعات در حدود 28 درصد می گردد .

          بر اساس نتایج بدست آمده ایندیوم احتمالاً از طریق رقابت با آهن جهت جذب روده ای موجب کاهش جذب این عنصر ضروری به بدن می شود .

واژه‌های کلیدی: آهن، ایندیوم، قطعات وارونه روده، موش
متن کامل [PDF 244 kb]   (2345 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.