دوره 8، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1380 )                   جلد 8 شماره 3 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Monsef A, Pilehvar M, Zamanian A. The Study of Relationship between Activity of Lichen Planus and Civatte Body. Sci J Hamadan Univ Med Sci. 2001; 8 (3)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-846-fa.html
منصف علیرضا، پیله ور مهدی، زمانیان عباس. بررسی ارتباط فعالیت لیکن پلان و اجسام سیوات . مجله علمي دانشگاه علوم پزشكي همدان. 1380; 8 (3)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-846-fa.html


استادیار گروه پاتولوژی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی همدان، همدان، ایران
چکیده:   (782 مشاهده)

          لیکن پلان یک التهاب غیر عادی پوست و موکوس ممبران با اتیولوژی و پاتوژنز تقریبا" ناشناخته می باشد. از نظر بالینی با پاپولهای چند وجهی ، ارغوانی ، خارش دار و مسطح توصیف شده و از نظر پاتولوژی با تغییرات مختلفی در اپیدرم و درم مشخص شده که از جمله آنها کراتینوسیتهای نکروتیک یا اجسام سیوات می باشند که در لایه زیرین اپیدرم و بخصوص قسمت فوقانی درم قرار می گیرند.

          این مطالعه بررسی سه ساله (77-1374) علائم بالینی و هیستوپاتولوژلی Lichen Planus و تعیین رابطه فعالیت بیماری با Civatte Body است که در بیمارستان سینا همدان اجرا گردیده است. مطالعه به روش مقطعی تحلیلی و بر روی 106 پرونده بیمار مبتلا به لیکن پلان انجام گردید.

          در این مطالعه نتایج نشان داد 8/78% کل اجسام سیوات دیده شده و درم در فاز فعال بیماری بودند و این درصد در مورد اپی درم 2/88% بوده است که با توجه به آزمون آماری دقیق فیشر
(P value<0.001) ارتباط معنی داری بین تعداد اجسام سیوات و فعالیت بیماری وجود دارد. از طرف دیگر فعالیت بیماری ارتشاح باند شکل نیز دارد. همچنین این مطالعه نشان داد هرچه تعداد اجسام سیوات در درم بیشتر بوده در اپی درم نیز این اجسام بیشتر دیده شده است.

     هرچه تعداد اجسام سیوات بیشتر باشد لیکن پلان در فاز فعال می باشد و کاهش اجسام سیوات بیانگر کاهش فعالیت و رو به بهبودی رفتن بیماری است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: تخصصي

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
کد امنیتی را در کادر بنویسید

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2015 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb