دوره 8، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1380 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Arab M. The Comparison of Cost and Morbidity of Vaginal Birth after Cesarean with Repeat Cesarean Section. Avicenna J Clin Med. 2001; 8 (2)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-876-fa.html
عرب ملیحه. مقایسه هزینه و عوارض زایمان طبیعی پس از سزارین با سزارین تکراری . مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1380; 8 (2)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-876-fa.html


چکیده:   (3155 مشاهده)

شایعترین علت سزارین در بیمارستان فاطمیه همدان و آمریکا سزارین تکراری است. موثرترین راه کاهش شیوع سزارین ، زایمان طبیعی بدنبال سزارین قبلی است. هدف این بررسی تائید ایمن بودن زایمان طبیعی بدنبال سزارین قبلی در شرایط کشور ما و مقایسه هزینه و عوارض آن با سزارین بدنبال سزارین قبلی و مشخص نمودن بعضی موانع انجام آن است.

          به زائوهای با سابقه سزارین قبلی که از دیماه 1375 به بیمارستان فاطمیه همدان مراجعه کردند و واجد شرایط زایمان طبیعی بدنبال سزارین قبلی بودند اجازه زایمان داده شد و اطلاعات آنها ثبت شد. گروه کنترل بیماران مشابه سال قبل همین مرکز بودند که بدنبال سزارین قبلی مجددا" سزارین شده بودند. فقط به بیمارانی که جنین یک قلو با نمایش سر به وزن کمتر از 5/3 کیلوگرم ، بدون تنگی لگن با سابقه یک بار سزارین قبلی با برش عرضی در همین بیمارستان را داشتند در صورت رضایت اجازه زایمان داده شد.

          از 201 بیمار واجد شرایط 109 نفر (2/54%) رضایت به زایمان داشتند که 81 نفر آنها (3/74%) موفق به زایمان طبیعی شدند. هیچ مورد مرگ مادری در بیمارانی که زایمان طبیعی کردند وجود نداشت. عوارض مادری در بیماران زایمان کرده 7/3% و در گروه سزارین 7% بوده است. هزینه زایمان طبیعی نصف سزارین بوده و در کل بیش از دو میلیون تومان صرفه جوئی شده است. میانگین بستری در گروه زایمان 1/1 روز و در گروه سزارین 8/2 روز بوده است. علت عدم رضایت به زایمان در 9/36% بیماران درد و ترس از درد بوده است. در زمان اجرای طرح فراوانی سزارین از 1/25% به 2/21% رسید و شایعترین علت سزارین از سزارین تکراری به مکونیوم تغییر یافت.

           نتیجه نهائی اینکه در این بررسی زایمان طبیعی بدنبال سزارین قبلی ایمن بوده و سبب کاهش هزینه و عوارض شده است. مانع اصلی آن عدم رضایت بیماران و ترس آنها از درد بوده است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb