دوره 8، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1380 )                   جلد 8 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


Download citation:
BibTeX | RIS | EndNote | Medlars | ProCite | Reference Manager | RefWorks
Send citation to:

Haydari A, Hassani V A. The Study of the Arterial Blood Pressure Changes in Adult Patients Under Operated Through General Anesthesia . Avicenna J Clin Med. 2001; 8 (2)
URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-878-fa.html
حیدری اصغر، حسنی ولی الله. بررسی تغییرات فشار خون شریانی در بیماران بالغی که با القاء بیهوشی عمومی تحت عمل جراحی قرار می گیرند . مجله پزشكي باليني ابن سينا. 1380; 8 (2)

URL: http://sjh.umsha.ac.ir/article-1-878-fa.html


چکیده:   (2024 مشاهده)

هدف از این پژوهش تعیین تغییرات فشار خون شریانی در بیماران بالغی که با القاء بیهوشی عمومی در یکی از بیمارستانهای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ایران تحت عمل جراحی قرار می گیرند ن بود. 

          این مطالعه از نوع توصیفی ـ تحلیلی مقایسه ای سات که در سال 1370 در یکی از بیمارستانهای وابسته به دانشگاه علوم پزشکی ایران انجام شده است. در این پژوهش فشار خون شریانی 40 نفر از بیماران بوسیله فشارسنج جیوه ای و گوشی پزشکی و مشاهده مستقیم در مراحل مورد نظر ثبت و ضبط گردید و داده های مورد نظر با آزمون t زوج مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.

          نتایج حاصل حاکی از آن بوده اند که میانگین اختلافات فشار خون سیستولیک بیماران مورد پژوهش در مرحله قبل از القاء بیهوشی 10 ، حین بیهوشی 62/18 و بلافاصله بعد از عمل و خارج نمودن لوله تراشه 11 می باشد. همچنین میانگین اختلافات فشار خون دیاستولیک بیماران مورد نظر در همین مراحل در مقایسه با فشار خون آنان در بخش در مراحل فوق به ترتیب 25/3 ، 87/5، 87/8 ، 62/6 است که آزمون آماری معنی دار بودن این اختلافات را نشان می دهد.

           نتایج حاصل از تجزیه و تحلیل آماری داده های کسب شده نشان دهنده وجود تغییرات فشار خون بیماران در کلیه مراحل قبل و بعد از القاء بیهوشی ، حین عمل و بیهوشی بلافاصله بعد از عمل و خارج نمودن لوله تراشه می باشد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص ها

ارسال نظر درباره این مقاله : نام کاربری یا پست الکترونیک شما:
CAPTCHA code

کلیه حقوق این وب سایت متعلق به مجله پزشکی بالینی ابن سینا می باشد.

طراحی و برنامه نویسی : یکتاوب افزار شرق

© 2019 All Rights Reserved | Avicenna Journal of Clinical Medicine

Designed & Developed by : Yektaweb