دوره 8، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1380 )                   جلد 8 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3930 مشاهده)

        بیماریهای انگلی از مشکلات مهم بهداشتی و اقتصادی کشورهای در حال توسعه است و مبارزه با آن یکی از بخشهای مهم توسعه ملی این کشورها را تشکیل می دهد. هدف این تحقیق مطالعه وفور انگلهای روده ای بیماریزا در ساکنان پادگان نظامی همدان در سال 76 می باشد.

        تعداد 406 نمونه بطور تصادفی انتخاب گردید که با مراجعه به درب منازل ساکنان پادگان و تکمیل پرسشنامه مربوطه و توزیع ظروف مخصوص ، نمونه های مدفوع جمع آوری شده و با روش تغلیظ (فرمل اتر) مورد بررسی قرار گرفت.

        نتایج حاصله از این مطالعه بیانگر آلودگی 8/43 درصد ساکنان پایگاه به حداقل یک نوع انگل بیماریزا می باشد که از این میان حداکثر فراوانی مربوط به آسکاریس (7/42%) و ژیاردیا (9/21%× بدست آمد. میزان ابتلا در گروه سنی 40-31 سال ، افراد با تحصیلات مقطع راهنمایی ، محصلین و خانمهای خانه دار بیشتر از دیگران بوده است. همچنین در خانواده های کم جمعیت (کمتر از 3 نفر) حداقل آلودگی گزارش گردید.

        با توجه به منبع مشترک مواد غذایی و سبزیجات پایگاه و شهر همدان نتایج حاصله بیانگر سطح بهداشت خانوادگی بالاتر در ساکنان پایگاه نسبت به شهر همدان است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.