دوره 7، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1379 )                   جلد 7 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3750 مشاهده)

هپاتیت ویرال یکی از شایعترین بیماریهای جهان و مهم ترین عامل سیروز و کارسینوم کبد می باشد . هپاتیت مزمن ممکن است در نتیجه ویروسهای HCV, HBV یا HDV که به هپاتیت B اضافه شده است ، ایجاد گردد. این عوامل بیشتر جمعیت های در معرض خطر بالا مانند معتادان مواد مخدر تزریقی یا بیماران مبتلا به هموفیلی را آلوده می نماید. بهمین منظور برای تعیین میزان فراوانی هپاتیت در مبتلایان به مواد مخدر تزریقی در استان همدان این بررسی انجام گرفت.

        در 238 مورد اتوپسی انجام شده در بخش آسیب شناسی پزشکی قانونی همدان در سالهای 1376 الی 1377 نمونه های کبدی بطریق متداول در بخشهای هیستوپاتولوژی تهیه و رنگ آمیزی شد.

        از این تعداد 34 مورد (2/14%) هپاتیت مزمن تشخیص داده شد که 29 مورد (85%) آنها معتاد به مواد مخدر بودند. 2 نفر از آنها تریاک مصرف می کردند و 27 نفر بقیه از تزریق وریدی استفاده می نمودند.(1/93%) در 6 مورد علیرغم داشتن سابقه اعتیاد ، علائم بافت شناسی مبنی بر وجود هپاتیت مزمن مشاهده نگردید.

        با توجه به  نتایج بدست آمده مشخص گردید که در این منطقه نیز مانند دیگر نقاط جهان تزریق مواد مخدر نقش مهمی در انتقال بیماری و ایجاد هپاتیت مزمن دارد . ثانیا" اینکه مبتلایان در سنین فعال زندگی بوده که یک معضل اجتماعی ، فرهنگی و اقتصادی می باشد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.