دوره 5، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار و تابستان 1377 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (10011 مشاهده)

          آلفا-1 آنتی تریپسین (a 1 –AT) که در واقع یک نوعa 1 گلیکوپروتئین می باشد مولکول نسبتا"  کوچک و قطبی است که بصورت یک مهارکننده خارج سلولی پروتئازهای سرینی عمل می کند این آنزیم جزو اولین پروتئینهای دفاعی بدن است که بافتها را در مقابل پروتئازهایی مانند الاستاز، کلاژناز، تریپسین و . . . محافظت می کند.

         کمبود a 1 –AT بیشتر یک ناراحتی ارثی و مشخصه آن کاهش مقادیر پلاسمائی آن میباشد که ممکن است سبب بروز آمفیزم ، سیروز کبدی بالغین ، سیروز نوزادان ، ناراحتیهای پوستی و . . . گردد.

         مطالعه حاضر تغییرات این انزیم را در بیماران هیپوتیروئیدی مورد بررسی قرار می دهد که مجموعا" روی 57 نمونه مطالعه شد 27 مورد بیماران هیپوتیروئید و 30 مورد گروه کنترل . برای هر مورد TSH , T4 , T3 و TIC(Trypsin inhibitory Capacity) اندازه گیری شد و در نهایت معلوم شد که ظرفیت مهاری تریپسین (TIC) در هیپوتیروئیدی تغییر می کند TIC برای گروه کنترل و بیماران هیپوتیروئیدی بترتیب عبارت بود از:

(mg/ml 29/0± 87/1=TIC)              (mg/ml 148/0± 28/1=TIC)

         همبستگی بین T3 و TIC برای بیماران هیپوتیروئیدی 62/0 بود (0006/0P< و 62/0=r) اما براساس T-Test رابطه معنی داری بین TSH و TIC وجود نداشت و همبستگی خوبی مشاهده نشد. بنابراین نتیجه ای که حاصل شد اینکه فعالیت مهاری تربیپسین (TIC) و در نتیجه غلظت
a 1 –AT در بیماران هیپوتیروئیدی کاهش می یابد که می تواند یکی از علل بروز ناراحتیهای پوستی در این بیماران باشد.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.