دوره 5، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار و تابستان 1377 )                   جلد 5 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4584 مشاهده)

آبیاری سبزیجات حومه شهر همدان با آبهای آلوده به فاضلاب احتمال جذب بسیاری از مواد آلاینده ، از جمله فلزات سنگین را زیاد می نماید. در این تحقیق وضعیت این آلودگی در مورد فلزات کروم ، سرب ، نیکل و کادمیوم مورد بررسی قرار گرفت.

         ماهیانه تعداد سی نمونه از سبزیجات آبیاری شده با آبهای آلوده و سی نمونه از سبزیجات آبیاری شده با آبهای سالم بطور تصادفی انتخاب گردید و پس از آماده سازی ، جهت اندازه گیری فلزات سنگین آن ، به دستگاه جذب اتمی داده شد. نتایج حاصله به کمک روشهای آماری مورد آنالیز قرار گرفت که خلاصه آنها بشرح ذیل است:

         وقتی اطلاعات سه ماهه نمونه های سبزیجات آبیاری شده با آب آلوده و آب سالم مورد آزمون آماری واقع شد، مشخص گردید که مقدار فلز کروم و نیکل در دو کروه از نظر آماری معنی دار می باشد و مقدار P آن به ترتیب 045/0 و 001/0 بوده است. اما در بررسی دقیقتر و انجام ازمون آماری براساس اطلاعات ماهیانه نمودارها، نتایج نشان داد که مقدار فلز سرب ، مربوط به ماه مهر ، در دو گروه مورد مطالعه ، اختلاف آماری دارد (018/0=P) . همچنین در مورد فلز کروم اختلاف مربوط به ماههای مرداد و مهر در دو گروه از نظر آماری معنی دار بوده و P آن بترتیب 003/0 و 006/0 می باشد.

واژه‌های کلیدی: آب / سبزیجات / فلزات
     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.