دوره 4، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان- پاييز و زمستان 1375 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4477 مشاهده)

          گزارشات نشان میدهد در کشورهای صنعتی قطع اندامها درحال افزایش است که بطور عمده مربوط به بیماریهای عروق محیطی با یا بدون دیابت می شود. در شهر همدان نیز موارد زیادی از قطع اندام انجام می شود که به منظورمشخص نمودن فراوانی و علل این عمل ناتوان کننده ، پرونده 701 بیمار که طی یک دهه در بیمارستانهای دانشگاه علوم پزشکی همدان تحت عمل قطع عضو قرار گرفته بودند بررسی شد و مشخص گردید که علت عمده قطع عضو تروما می باشد و دستگاههای مکانیکی و صنعتی شایع ترین عامل تروما می باشد. علل دیگر قطع اندام در این شهر به ترتیب بیماریهای عروق محیطی ، بیماریهای مادرزادی و عفونتها است.

         سن قطع اندام در این شهر بسیار پائین است و درحالیکه دو سوم موارد قطع اندام در کشورهای غربی بالای سن 50 سال اتفاق می افتد. قریب نیمی از موارد قطع اندام در شهر همدان زیر سن 20 سال صورت می گیرد . دیابت که در مطالعات بعضی کشورها حدود 40% علل قطع اندام را تشکیل می دهد در این بررسی فقط عامل 8/1% از موارد قطع اندام بوده است.

         با توجه به اینکه این مطالعه نشان می دهد در همدان تروما 5/7 برابر بیش از آمار جهانی عامل قطعی اندام می باشد برای کاهش میزان آن اقدامات پیشگیری کننده ضروری به نظر میرسد. 

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.