دوره 4، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان- پاييز و زمستان 1375 )                   جلد 4 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (5878 مشاهده)

          سندرم هموفاگوسیتوز ، افزایش سلولهای هیستیوسیت غیر نئوپلازیک همراه با بیگانه خواری گویچه های قرمز و دیگر سلولهای دستگاه رتیکولو آندوتلیال است. این پدیده بیشتر در بیماران مبتلا به فقدان یا نقائص ایمنی همراه ضایعات ویروسی دیده می شود و با تب بزرگی طحال و کبد و عقده های لنفاوی اختلال در آزمایشهای کبدی انفیلتراسیون دو طرفه ریوی پان سیتوپنی و گاهی با بثورات جلدی همراه است.

         از آنجا که این سندرم بیشتر با عفونتهای ویروسی منتشر عارض می گردد لذا بنام سندرم هموفاگوسیتک همراه ویروس خوانده میشود. Virus associated hemophagocytic syndrome (VAHS) عوامل دیگری نیز از جمله سپتیسمی باکتریایی و یا قارچی و غیره در بروز آن گزارش شده است. در این مطالعه یک مورد از سندرم فوق الذکر که پس از تلقیح واکسن ثلاث در یک پسر بچه چهارماهه دیده شد معرفی و در مورد آن بحث می گردد.

     
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.