دوره 4، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار و تابستان 1376 )                   جلد 4 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (8231 مشاهده)

          بیماری التهابی روده (IBD) نوعی عارضه التهابی مزمن با علت ناشناخته است که بصورت بیماری کولیت اولسرو و کرون در هر سنی ممکن است بروز نماید. اغلب موارد از
I.B.D بصورت کولیت اولسرو (Ulcerative Colitis) بروز می نماید اما در دو دهه اخیر بر شیوع بیماری کرون (Crohn) نیز افزوده شده است. این بیماریها در اروپا و آمریکای شمالی شایع تر می باشند. شیوع IBD در آمریکای جنوبی و مرکزی ، آفریقا ، خاورمیانه و آسیا نادر است.

         اکثر موارد IBD در ایران نیز بصورت کولیت اولسرو تظاهر می کند اما در مقایسه با آن شیوع بیماری کرون بسیار نادر می باشد.

         هیچگونه یافته کلینیکی که مشخصه بیماریهای التهابی روده باشد ، وجود ندارد. لذا بسیاری از بیماریها ممکن است طیف وسیعی از علائم و نشانه های بالینی IBD را تقلید نمایند. با توجه به شیوع اختلالات گوارشی با طیف متفاوتی از تظاهرات بالینی ، توجه به بیماریهای نسبتا" نادر این عضو از جمله بیماری کرون بخصوص در ایران ، به منظور تشخیص به موقع و درمان موثر آنها ضروری خواهد بود.

     
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.