دوره 2، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار و تابستان 1374 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (7808 مشاهده)

سوسریها از بندپایان راسته Dictyoptera بوده که برخی از آنها با توجه به عادات غذائی مخصوص خود ناقل مکانیکی تعداد زیادی از اجرام بیماری زا می باشند. شیوه تغذیه و سهولت زندگی در اماکن مسکونی و دیگر محلهای زندگی انسان ، همراه با فعالیت شبانه ، سوسری ها را جزء عوامل مهم انتشار آلودگی در داخل ساختمانها قرار داده است.

         علیرغم ابداع روشهای مختلف مبارزه با بندپایان ، مبارزه شیمیایی هنوز یکی از اصلی ترین راههای کنترل است که متأسفانه بعلت بروز پدیده مقاومت و مسائل دیگر در حال حاضر این راه نیز با مشکلاتی روبرو شده است. برای اتخاذ روش مناسب مبارزه ، شناسایی گونه ها و انجام تست حساسیت از قدمهای اساسی در راه تدوین برنامه ای کنترل می باشد. در این بررسی مقدماتی که بین سالهای 1370-1371 ، انجام شده شش گونه بلاتیده مشخص گردید . برپایه آزمایشات انجام شده بر روی گونه های Blatta lateralis و B. orientalis حساسیت هر دو گونه نسبت به سموم فایکام و لیندان تائید شد.  

 

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.