دوره 2، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار و تابستان 1374 )                   جلد 2 شماره 2 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6972 مشاهده)

          تنش های قبل از قاعدگی که به نام Molimina شناخته شده امروزه در یک مجموعه علائم و به اسم سندرم قبل از قاعدگی تعریف شده است. بیش از 150 علامت مختلف شامل علائم فیزیکی ، روانی و رفتاری به این سندرم نسبت داده شده است که ارتباط دوره ای با هفته آخر Luteal Phase سیکل قاعدگی دارند. شیوع این سندرم بین 10%-20% (شکل شدید و همراه با اختلال در عملکرد) تا 40% (شکل خفیف) گزارش شده است. شکل شدیدتر این سندرم یکی از اختلالات پیشنهادی در طبقه بندی اختلالات روانی DSM III-R ، تحت عنوان (LLPDD)
Late luteal phase dysphoric disorder (اختلال دیسفوریک آخر مرحله لوتئال) می باشد که برای تحقیق و بررسی بیشتر گزارش شده است. Premenstrual Syndrome (PMS) یک سندرم بین فرهنگی است ولی شناخت ، تعریف دقیق و درمان آن به عنوان یک سندرم مشخص تنها در ممالک غربی بوده است. در این تحقیق بر اساس معیارهای تشخیصی LLPDD در DSM III-R پرسشنامه ای تهیه و به 600 دختر دبیرستانهای همدان که براساس نمونه گیری تصادفی انتخاب شده بودند داده شد. دو معیار D,E تشخیص در پرسشنامه نیامده است زیرا امکان ارزیابی این دو معیار بوسیله پرسشنامه وجود ندارد. 189 نفر (5/31%) معیار A,B اختلال (علائم فیزیکی ، خلقی ، رفتاری) را داشته و در مجموع 78 نفر (13%) از افراد هر سه معیار A,B,C اختلال را داشته اند. در مقایسه با آمارهای موجود(10%-20%) این آمار بالا بوده که نتایج با توجه به محدودیت های تحقیق بحث شده است . با توجه به نتایج بدست آمده گنجاندن آموزش لازم در برنامه های بهداشت روانی توصیه شده است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.