دوره 1، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان- پاييز و زمستان 1372 )                   جلد 1 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML Print


چکیده:   (3465 مشاهده)

          در فاصله سالهای 1367 تا 1369 تعداد 805 رادیوگرافی بررسی رادیولوژیک مری (BARUM SWALLOEW) بررسی رادیولوژیک مری معده اثنی عشر
(UPPER GI SEREIS) در بخش رادیولوژیک بیمارستان اکباتان همدان انجام شد که از این میان 46 مورد بررسی مری بوده است. شایعترین عارضه غیرطبیعی دو BS ضایعات بدخیم مری بوده است (17%) و پس از آن HIATAL HERNIA با شیوع 13% است. در بررسی UGI SEREIS شایعترین یافته غیر طبیعی HYPER SECRETION با شیوع 15% و پس از آن اولسر قدیمی اثنی عشر با شیوع 6/8% است . ضایعات بدخیم معده دارای شیوع1/2% بوده است. نسبت شیوع عارضه بدخیم مری اگر به تمام 805 مورد سنجیده شود در حد 1% بوده است.

         بنابراین ضایعات بدخیم معده دارای شیوع در حد 2 برابر ضایعات بدخیم مری در این منطقه است. با توجه به مجموع نتایج بدست آمده و شیوع ضایعات فوق بررسی رادیولژیک دستگاه گوارش فوقانی بطور اعم در بیماران با علامت بالینی بعلت NON FNVASIVE بودن آن ، بعنوان اولین گام تشخیص توصیه می شود.

         مطالعه رادیولوژیک دستگاه گوارش فوقانی به روش SINGLE CONTRAST تقریبا" به زمان شروع استفاده از اشعه رونتگن (X) برمیگردد. تاکنون مطالعات زیادی در ابعاد مختلف در سراسر دنیا و نیز در این زمینه انجام شده است. هدف از بررسی که انجام شده است مقایسه آماری یافته های رادیولوژیک ضایعات دستگاه گوارش در منطقه جغرافیایی و آب و هوایی همدان با سایر نتایجی از این دست در دیگر مناطق ایران و جهان است.

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.