دوره 20، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1392 )                   جلد 20 شماره 3 صفحات 259-256 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، dr_ayatollahi@yahoo.com
چکیده:   (3759 مشاهده)

مقدمه: پسودوتومور اربیت یک التهاب خوش خیم و غیرعفونی اربیت و با علت نا مشخص است . بیماری ممکن است به اشکال گوناگونی تظاهر کند. در این گزارش یک بیمار مبتلا به پسودوتومور اربیت که با علایمی شبیه سلولیت اربیت مراجعه کرده بود معرفی می گردد.

 معرفی بیمار: بیمار زن 26 ساله ای بود که از دو روز قبل از مراجعه دچار سردرد و چشم درد درسمت چپ شده بود. در موقع مراجعه دچار قرمزی و ادم پلک ها، قرمزی و ورم ملتحمه در سمت چپ بوده ولی سایر معاینات چشمی درحد طبیعی بود. در معاینات سیستمیک غیر از تب خفیف نکته مثبت دیگری وجود نداشت. با تشخیص اولیه سلولیت اربیت بیمار بستری و تحت درمان با آنتی بیوتیک های وریدی قرار گرفت. در روز سوم بستری شدن به طور ناگهانی علایم بیمار شدت پیدا کرده به نحوی که دچار پروپتوز چشم چپ، درد چشم راست و دیپلوپی گردید. در MRI انجام شده بزرگی عضلات خارج چشمی در هر دو چشم دیده می شد. با تشخیص پسودوتومور اربیت درمان بیمار با استرویید خوراکی شروع شده و روز بعد علایم بیمار به طور قابل توجهی فروکش کرد. آنتی بیوتیک ها قطع و استرویید نیز در طی یک ماه تدریجاٌ کاهش یافته و قطع گردید.

نتیجه نهایی: تظاهرات بالینی پسودوتومور اربیت بسیار متغیر و گوناگون است و بعضی اوقات تظاهرات بالینی آن شباهت زیادی با سلولیت اربیت دارد. علیرغم معاینات فیزیکی کامل و تصویربرداری مناسب، گاهی تشخیص صحیح بیماری مشکل می شود.

متن کامل [PDF 128 kb]   (3196 دریافت)    
نوع مطالعه: گزارش موردي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.