دوره 23، شماره 4 - ( مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1395 )                   جلد 23 شماره 4 صفحات 292-288 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- دانشگاه علوم پزشکی همدان ، jahanshahi287@gmail.com
2- دانشگاه علوم پزشکی همدان
چکیده:   (5118 مشاهده)

مقدمه: پولیپوز سینو نازال بیماری شایعی است و تئوریهای مختلفی در پاتوژنزآن بیان شده است که یکی از تئوری‌های عمده در ایجاد پولیپوز سینونازال، تأثیر سوپرآنتی‌ژن‌های استاف اورئوس و بیوفیلم میکروبیال می‌باشد. هدف این مطالعه، تعیین تأثیر وانکومایسین موضعی بر حذف استاف اورئوس از مخاط سینوس در بیماران مبتلا به پولیوز سینونازال به دنبال جراحی بود.

روش کار: در این کارآزمایی بالینی تصادفی شده سه سو کور، ۳۵ نفر از بیمارانی که تحت جراحی پولیپ سینوس قرار گرفتند و کشت استاف اورئوس نمونهٔ سینوس آنها پیش از جراحی مثبت بود وارد طرح و به دو گروه تقسیم شدند. برای گروه مورد، شستشوی بینی با محلول نرمال سالین حاوی وانکومایسین و برای گروه شاهد نیز شستشوی بینی با محلول نرمال سالین به مدت هشت هفته تجویز شد. در پایان ماه دوم همه بیماران تحت آندوسکوپی بینی قرار گرفته و کشت استاف برای همهٔ بیماران انجام شد. اطلاعات به دست آمده با استفاده از آزمونهای دقیق فیشر و t دو نمونه مستقل تجزیه و تحلیل گردید. حد معنی داری تفاوت میانگین‌ها نیز (05/0P < ) در نظر گرفته شد.

یافته‌ها: کشت استاف در ماه دوم، در گروه مورد به طور معنی داری کمتر از گروه شاهد بود (05/0P < ).

نتیجه‌گیری: به نظر می‌رسد استفاده از محلول موضعی وانکومایسین در از بین بردن استاف به دنبال جراحی، تأثیر داشته باشد.

متن کامل [PDF 167 kb]   (4538 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.