دوره 26، شماره 2 - ( مجله پزشکی بالینی ابن سیناـ تابستان 1398 )                   جلد 26 شماره 2 صفحات 98-93 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، eskandarlou@gmail.com
چکیده:   (5602 مشاهده)
سابقه و هدف: اسپلنکتومی یکی از جراحی‌های شایع شکمی به دنبال بیماری‌های داخلی، هماتولوژی و یا تروما است که می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. در این راستا، مطالعه حاضر با هدف تعیین نتایج و عوارض تعبیه درن در جراحی اسپلنکتومی، اسپلنورافی باز یا لاپاروسکوپیک انجام شد.
مواد و روش‌‌ها: در مطالعه توصیفی- مقطعی حاضر بیمارانی که با اندیکاسیون‌های مختلف طی سال‌های 96-1395 در بیمارستان بعثت همدان تحت اسپلنکتومی با برش‌های میدلاین و یا ساب کوستال چپ قرار گرفته و برای آن‌ها پس از عمل، درن تعبیه شده بود مورد ارزیابی قرار گرفتند. با توجه به هدف مطالعه، متغیرهایی از قبیل روزهای بستری، عفونت پس از عمل، بروز کالکشن و dehiscence، جراحی مجدد و میزان ترشح طی یک تا پنج روز پس از عمل با استفاده از چک‌لیست طراحی‌شده و معاینه بالینی بررسی گردید و ثبت شد. در ادامه، تمامی داده‌های نهایی با استفاده از نرم‌افزار SPSS 21 مورد تجزیه و تحلیل آماری قرار گرفتند.     
یافته‌ها: از میان 31 بیمار مورد مطالعه، 21 نفر (7/67 درصد) مرد و 10 نفر (3/32 درصد) زن با میانگین سنی 26/20±12/42 سال بودند. در این مطالعه 16 بیمار (6/51 درصد) با برش ساب کوستال و 15 بیمار (4/48 درصد) با برش میدلاین تحت اسپلنکتومی قرار گرفتند. اندیکاسیون‌های عمل در بیماران شامل: ITP (Idiopathic Thrombocytopenic Purpura) در 10 بیمار (3/32 درصد)‌، آنمی همولیتیک در دو بیمار (45/6 درصد)‌، تروما در هفت بیمار (6/22 درصد)، توده طحال در دو بیمار (45/6 درصد)‌، عمل تشخیصی در سه بیمار (7/9 درصد)، بزرگی طحال در پنج بیمار (1/16 درصد) و مشکلات هماتولوژیک به همراه سنگ صفراوی در دو بیمار (45/6 درصد) بود. بر مبنای یافته‌ها، کالکشن محل زخم به‌عنوان عارضه عمل در دو بیمار (45/6 درصد) و کالکشن زیر دیافراگم چپ و موریسون در شش بیمار (35/19 درصد) گزارش گردید. جراحی مجدد تنها در یک بیمار انجام شد و تمامی بیماران مورد مطالعه تا روز سوم پس از عمل دارای ترشحات درن بودند. 
نتیجه‌گیری: تعبیه درن پس از اسپلنکتومی ضمن پیشگیری از عوارضی نظیر هماتوما، سروما یا تجمع ترشحات پانکراس در زیر دیافراگم چپ، در مواردی به جراح کمک می‌نماید تا از عارضه خونریزی پس از عمل زودتر مطلع گردد؛ از این رو به نظر می‌رسد که فواید تعبیه درن بر استفاده‌نکردن از آن غالب باشد
واژه‌های کلیدی: جراحی، درن، طحال‌برداری، عوارض
متن کامل [PDF 764 kb]   (1095 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: جراحي عمومي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.