دوره 28، شماره 1 - ( مجله پزشکی بالینی ابن سیناـ بهار 1400 )                   جلد 28 شماره 1 صفحات 48-42 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- ، z.soleimanii2018@gmail.com
چکیده:   (2052 مشاهده)

سابقه و هدف: هریک از سرطان‌ها دارای یافته‌های هیستوپاتولوژیک مخصوص به خود می‌باشند که تعیین‌کننده نوع رژیم درمانی و سیر بیماری هستند. در این راستا، مطالعه حاضر با هدف تعیین هیستوپاتولوژیک انواع سرطان‌های ژنیکولوژی در ارتباط با بیماران بستری شده در بیمارستان بقیه الله‌(عج) طی یک بازه زمانی نه ساله صورت گرفت.

مواد و روش‌‌ها: مطالعه گذشته‌نگر حاضر مبتنی بر داده‌های بیمارستانی می‌باشد که در ارتباط با بیماران بستری شده در  بیمارستان بقیه الله (عج) طی سال‌های 98-1390 که تحت هرگونه عمل درمانی و تشخیصی سرطان‌های ژنیکولوژی قرار گرفته بودند، انجام شده است. با مراجعه به سیستم یکپارچه بایگانی بیمارستان، اطلاعات بیماران از سیستم مذکور استخراج گردید.

یافته‌ها: در بازه زمانی سال‌های 98-1390، 404 بیمار مبتلا به سرطان‌های ژنیکولوژیک تشخیص داده شدند. در میان این سرطان‌ها، سرطان تخمدان با فراوانی 212 بیمار (5/52 درصد) شایع‌ترین سرطان ژنیکولوژیک بود. در بین بیماران مبتلا به سرطان تخمدان، انواع Serous Adenocarcinoma و Endometrioid Adenocarcinoma با تعداد (درصد) 137 (6/64) و 29 (7/13) به ترتیب بیشترین فراوانی پاتولوژی را داشتند. میانگین (انحراف معیار) سنی کل بیماران مبتلا به سرطان ژنیکولوژیک، 88/55 (51/11) بود و یک روند نسبتاً افزایشی طی سال‌های مذکور در مراجعه‌کنندگان مبتلا به سرطان تخمدان مشاهده گردید.

نتیجه‌گیری: سرطان تخمدان با یافته پاتولوژی Serous Adenocarcinoma، شایعترین نوع سرطان تشخیص داده شده است. روند نسبتاً افزایشی طی دوره نه ساله و الگوی سنی مشاهده شده می‌تواند تأکیدی بر اهمیت گسترش و انجام برنامه‌های به موقع غربالگری و درمانی باشد.
 
 

متن کامل [PDF 922 kb]   (678 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: زنان و مامايي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.