دوره 18، شماره 3 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-پائيز 1390 )                   جلد 18 شماره 3 صفحات 62-59 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، fnajdmazhar@yahoo.com
چکیده:   (7603 مشاهده)

مقدمه و هدف: گلوموس تومور یک ضایعه خوش خیم نادر در پوست و نسوج زیر جلدی بوده که از دستگاه گلوموس منشا می گیرد و 1.6 در صد تومور های بافت نرم را شامل شده و بطور شایع در اندام فوقانی بخصوص در نوک انگشتان دیده میشود.تومور از نظر کلینکی با تریاد درد، تندرنس نقطه ای و حساسیت به سرما مشخص می شود. هدف از این مطالعه ارزیابی گلوموس تومور در اندام فوقانی و گزارش بیست مورد از آن میباشد.

روش کار: در این مطالعه از نوع case series سوابق پزشکی بیماران معالجه شده با گلوموس تومور اندام فوقانی در فواصل سالهای 1367 لغایت 1388 که شامل 20 بیمار بود بررسی و علائم بالینی، اطلاعات مربوط به محل تومور و نتیجه درمان ثبت گردید.

نتایج: سن متوسط بیماران 41 سال و پیگیری متوسط 6سال بود. تعداد 15 نفر از بیماران زن و 5 نفر بقیه مرد بودند. شکایات اصلی بیماران شامل درد، تندرنس و عدم تحمل نسبت به سرما بود. تست لاو (Love’s test) در تمام بیماران مثبت بود. محل تومور در 19 مورد در نوک انگشتان و در یک مورد بسیار نادر در ساعد بود ابعاد تومور در این مورد 10 در 10 میلی متر بوده در حالیکه متوسط ابعاد تومور در کل 2.85 میلی متر بود.

نتیجه نهایی: گلوموس تومور در عین نادر بودن باید در تشخیصهای افتراقی در معاینه انگشت دردناک قرار گیرد. علاوه بر آن گلوموس تومور میتواند در مکانهای بسیار نادر مثل ساعد در اندام فوقانی با ابعاد بزرگتر از حد معمول ظاهر شود که میبایست در تشخیص افتراقی توده های بزرگ و دردناک در ساعد مد نظر جراح باشد.

واژه‌های کلیدی: ساعد، گلوموس بادی، گلوموس تومور
متن کامل [PDF 189 kb]   (15961 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.