دوره 28، شماره 3 - ( مجله پزشکی بالینی ابن سیناـ پاییز 1400 )                   جلد 28 شماره 3 صفحات 144-139 | برگشت به فهرست نسخه ها


XML English Abstract Print


1- کارشناس هوشبری، کمیته تحقیقات دانشجویی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان
2- استادیار، گروه بیهوشی، دانشکده پزشکی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان
3- استادیار، گروه پزشکی اجتماعی، دانشکده پزشکی،دانشگاه علوم پزشکی زنجان
4- استادیار، گروه اتاق عمل و هوشبری، دانشکده پرستاری و مامایی، دانشگاه علوم پزشکی زنجان ، v.rashtchi@yahoo.com
چکیده:   (731 مشاهده)
سابقه و هدف: با توجه به اهمیت مدیریت مناسب درد بیماران با استفاده از داروی اثربخش، مطالعه حاضر با هدف مقایسه تأثیر سولفات منیزیم و گاباپنتین بر درد پس از عمل در بیماران تحت کوله سیستکتومی لاپاراسکوپی طراحی شد.
مواد و روش‌‌ها: این مطالعه کارآزمایی بالینی روی بیماران تحت کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک در اتاق عمل بیمارستان آیت‌الله موسوی زنجان در سال 1398 انجام شد. بیماران با استفاده از روش تصادفی‌سازی بلوکی به سه گروه 30 نفری تقسیم شدند. روش مداخله به این صورت بود که به یک گروه 50 میلی‌گرم بر کیلوگرم سولفات منیزیم داخل 100 میلی‌لیتر نرمال‌سالین طی یک ساعت حین عمل انفوزیون و به گروه دوم 600 میلی‌گرم گاباپنتین یک ساعت قبل از عمل داده شد. برای گروه سوم داروی اضافی تجویز نشد. میزان کلی دریافتی مخدرها، اولین زمان درخواست مخدر و اندکس VAS، 6، 12، 18 و 24 ساعت پس از عمل بین سه گروه با استفاده از آزمون آنوا مقایسه شد.
یافته‌ها: بین سه گروه از نظر توزیع سنی و جنسی اختلاف معناداری وجود نداشت (0.05P>). در مقایسه تغییرات درد و دُز مخدر دریافتی، گروه‌ها با یکدیگر تفاوت آماری معنادار داشتند (0.001P<). درد و دُز مخدر دریافتی در گروه کنترل به‌طور معنی‌داری بیشتر از هر دو گروه مداخله بود (0.001P<)، اما این تفاوت در دو گروه گاباپنتین و سولفات منیزیوم از نظر آماری معنی‌دار نبود (0.05P>).
نتیجه‌گیری: نتایج مطالعه حاضر نشان داد در بیماران تحت کوله سیستکتومی لاپاراسکوپیک، گاباپنتین و سولفات منیزیوم به شکل معناداری شدت درد و نیاز به استفاده از داروی مخدر را کاهش می‌دهد. با این حال بین دو دارو اختلاف معناداری وجود ندارد
متن کامل [PDF 1095 kb]   (309 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: بيهوشي

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.