دوره 16، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1388 )                   جلد 16 شماره 1 صفحات 47-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، zahirnia@umsha.ac.ir
چکیده:   (4932 مشاهده)

مقدمه و هدف: بیماری لیشمانیوز جلدی(سالک) یکی از ده بیماری مهم گرمسیری است که در نواحی مختلف ایران آندمیک می باشد. سازمان جهانی بهداشت مطالعه و انجام تحقیقات درباره جنبه های مختلف آن را توصیه کرده و مورد حمایت قرار داده است. این مطالعه به منظور تعیین جنبه های اپیدمیولوژیک لیشمانیوز جلدی در استان همدان انجام شد.

روش کار: در این مطالعه توصیفی ـ تحلیلی اطلاعات زمینه ای و اپیدمیولوژیک کلیه بیمارانی که از ابتدای فروردین ماه 1381 لغایت پایان اسفند ماه 1386 با تشخیص بیماری سالک تحت پیگیری و درمان قرار گرفته بودند ، توسط نرم افزار SPSS مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

نتایج: یافته های این مطالعه نشان داد که از مجموع 210 بیمار مبتلا به سالک در استان همدان ، 93.8 درصد مرد و 6.2 درصد زن بوده اند. میانگین بروز بیماری سالک 2.05 در یکصد هزار نفرو شایعترین گروه سنی 24-15 سال بود، همچنین 85.7 درصد از بیماران در گروه سنی 44-15 سال قرار داشتند. 99 درصد از بیماران سابقه اسکان و یا مسافرت طی یک سال قبل از ابتلا به بیماری را به یکی از مناطق آندمیک بیماری سالک در کشور داشته اند.

نتیجه نهایی: مسافرت یا مهاجرت فصلی افراد حساس به مناطق آندمیک بیماری بدلایل مختلف و بویژه اشتغال از مهمترین علل ابتلاء به سالک در استان همدان و بخصوص در مردان در سنین کار وفعالیت یعنی سنین بالاتر از 15 سال میباشد. این وضعیت نشان می دهد که بیماری سالک در استان همدان آندمیک نیست .

متن کامل [PDF 234 kb]   (1956 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.