دوره 13، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1385 )                   جلد 13 شماره 4 صفحات 47-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، shamsai68@yahoo.com
چکیده:   (3650 مشاهده)

مقدمه و هدف : اعتیاد یک مشکل پیچیده با ابعاد مختلف خانوادگی و اجتماعی و روانی می باشد که سلامت میلیونها انسان را به شدت تهدید می کندو موجب انحطاط و فروپاشی زندگی فردی و حیات جامعه را فراهم می آورد. هدف از این مطالعه تعیین روشهای مؤثر کاهش تقاضا و مبارزه با مواد مخدر از دیدگاه مردم شهر همدان می باشد.

روش کار : این پژوهش یک مطالعه توصیفی مقطعی است و حجم نمونه شامل 1456 نفر می باشد. روش نمونه گیری بصورت طبقه ای بوده ابزار گرد آوری داده ها، پرسشنامه ای شامل سه بخش بود: الف - مشخصات دموگرافیک ب - سوالات مربوط به کاهش تقاضا ج - سوالات مربوط به روشهای مبارزه با مواد مخدر.

نتایج : یافته ها نشان داد اکثریت (60.78 در صد) بهترین روش برای کاهش تقاضای مواد مخدر را آموزش به مردم از طریق رسانه های گروهی می دانستند و 51.92 در صد با بالا بردن اعتقادات مذهبی در افراد و 44.50 در صد با تغییر نگرش افراد جامعه نسبت به مواد اعتیاد آور موافق بودند. 78.85 در صد نمونه های شرکت کننده در پژوهش با اعمال مجازاتهای سنگین برای توزیع کنندگان مواد مخدر و 40.1 در صد با اعمال مجازات برای مصرف کنندگان مواد مخدر موافق بودند.

نتیجه نهایی : از دیدگاه مردم شهر همدان آموزش از طریق رسانه های گروهی، صدا و سیما و نیز بالا بردن سطح اعتقادهای مذهبی با تاکید بر آموزش و نقش ائمه جماعت ، روحانیون و با اصلاح باورها و نگرشهای غلط در خصوص مصرف مواد مخدر ، آموزش مهارت های زندگی در کاهش تقاضای مواد مخدر مؤثر می باشد و همچنین اعمال مجازات های سنگین برای مصرف کنندگان و توزیع کنندگان مواد مخدر مورد تاکید بوده است.

واژه‌های کلیدی: آموزش، مواد مخدر، نگرش
متن کامل [PDF 200 kb]   (2678 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.