دوره 22، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1394 )                   جلد 22 شماره 1 صفحات 10-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، eghbalian_fa@yahoo.com
چکیده:   (9644 مشاهده)
مقدمه و هدف: عفونت های بند ناف را می توان یکی از علل مهم ناخوشی ها و مرگ و میر نوزادان دانست. روش های مختلفی برای مراقبت از بند ناف به کار گرفته می شوند که کارآیی های متفاوتی دارند. هدف این مطالعه مقایسه سه روش مراقبتی استفاده موضعی از شیر مادر، استفاده موضعی از الکل 96%، و خشک نگه داشتن طبیعی بند ناف است.
روش کار: در این کارآزمایی بالینی تصادفی شده آینده نگر، 207 نوزاد ترم سالم به طور تصادفی در سه گروه قرار گرفتند. گروه اول و دوم به ترتیب از مصرف موضعی شیر مادر و اتیل الکل 96% بر روی بند ناف تا دو روز بعد از افتادن آن استفاده کردند و گروه سوم فقط بند ناف را خشک و تمیز نگه داشتند. طول مدت افتادن بند ناف در سه گروه با استفاده از آزمون های ANOVA و Tukey HSD مقایسه شدند. 
نتایج: تفاوت بین سه گروه از نظر مدت زمان افتادن بند ناف معنی دار بود. طول مدت افتادن بند ناف در گروه مصرف کننده الکل به طور معنی داری بیشتر از دو گروه دیگر بود ولی تفاوت معنی داری بین دو گروه مصرف کننده شیر مادر و گروه خشک نگه داشتن طبیعی دیده نشد. 
نتیجه نهایی: به نظر می رسد استفاده از شیر مادر بر روی بندناف و خشک نگه داشتن طبیعی بند ناف روش های قابل قبولی برای مراقبت از بند ناف هستند. استفاده از الکل برای مراقبت از بند ناف نوزادان ترم سالم که در شرایط طبیعی و در کنار مادر نگه داری می شوند توصیه نمی شود.
متن کامل [PDF 139 kb]   (4451 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.