دوره 12، شماره 2 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-تابستان 1384 )                   جلد 12 شماره 2 صفحات 31-28 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، Pezeshki@umsha.ac.ir
چکیده:   (3445 مشاهده)

مقدمه و هدف : اگر چه سزارین های اورژانسی به منظور نجات جان مادر و جنین انجام می گیرد. لیکن موارد انتخابی آن همیشه بدون عارضه نبوده و به ویژه در زایمانهای ترم علا وه بر ایجاد مشکلات و عوارض مادری می تواند مشکلات دوره نوزادی و مرگ و میر مرتبط با آن را افزایش دهد. یکی از بارزترین این مشکلات دیسترس تنفسی بدنبال سزارینهای انتخابی می باشد. این مطالعه با هدف مقایسه میزان بروز مشکلات تنفسی در نوزادان ترم حاصل از سزارین اورژانسی با سزارین انتخابی انجام گرفت.

روش کار : در مطالعه حاضر که بصورت کوهورت آینده نگر بر روی 400 مورد زایمان (200 مورد سزارین اورژانسی و200 مورد سزارین انتخابی ) انجام شد ، بروز مشکلات تنفسی و طول بستری نوزادان در دو گروه بررسی و مقایسه شد.

نتایج : مطالعه اخیر بروز مشکلات تنفسی را در نوزادان ترم حاصل سزارین های اورژانسی 3.5 درصدودر سزارینهای انتخابی 5/8 درصد نشان داد که اختلاف مشاهده شده در سطح فراتر از5 درصد معنی دار گردید (P<0.05). در نوزادان ترم حاصل از سزارینهای اورژانسی طول مدت بستری در 43 درصد موارد 24 ساعت و کمتر و در بقیه موارد بیش از یک روز بود و در نوزادان ترم حاصل از سزارینهای انتخابی در 65 درصد موارد 24 ساعت و کمتر و در 35 درصد بقیه بیش از یک روزبود که اختلاف مشاهده شده در طول مدت بستری از نظر آماری معنی دارنبود (P>0.05)

نتیجه نهائی : بررسی حاضر نشان داد که در گروه سزارین های انتخابی مشکلات تنفسی نوزادان ترم بیشتر است.

متن کامل [PDF 168 kb]   (4211 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.