دوره 12، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1384 )                   جلد 12 شماره 1 صفحات 34-25 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


1- ، mirazi@basu.ac.ir
چکیده:   (4303 مشاهده)

هوموسیستئین (Hcy) یکی از اسیدهای آمینه دارای گروه تیول می باشد که به عنوان فاکتور مخاطره آمیز  بعضی از بیماریهای قلب و عروق و از جمله  عوامل تولید رادیکالهای آزاد  اکسیژن (-(O2 شناخته شده است . در بیماری کلستاز وجود آثار استرس اکسیداتیو Hcy و ایجاد و پیشرفت تولید رادیکالهای آزاد O2- گزارش شده است. هدف از این بررسی تعیین
و شناخت بیشتر عوامل مؤثر در اختلالات پاتولوژیک ناشی از تغییرات غلظت هوموسیتئین پلاسما و
NOکبدی در شرایط کلستاز می باشد.

          در این مطالعه تعداد 150 عدد موش صحرائی از نژاد Spraque - Dawley و با میانگین تقریبی وزن 20± 200 گرم مورد آزمایش قرار گرفت . حیوانات در سه گروه کنترل ، SHAM و گروه تحت عمل جراحی بستن مجرای صفراوی (BDL ) و به تعداد 12- 10عدد در هر گروه تقسیم شدند . پس از شروع آزمایشات و مشاهده بیماری کلستاز در گروه BDL در روزهای 7، 14، 21و 28 و پس از انجام بیهوشی در حیوانات ، اقدام به گرفتن خون از قلب آنان شد . همچنین دو ساعت قبل از خونگیری مقدار mg/kg 100و40 متیونین به موشهای هر گروه و به روش داخل صفاقی تزریق گردید . اندازه گیری مقادیر سیستئین و متیونین پلاسما توسط HPLC و HPLC-UV صورت گرفت . تعیین مقدار نیتریت و نیترات جهت بررسی مقدار NO نیز به عمل آمد .
داده های حاصله با استفاده از آزمون های آماری
ANOVA دو طرفه و Post Hoc Test مورد ارزیابی قرار گرفت و اختلافات حاصله با 0.05 P < معنی دار تلقی گردید.

          نتایج این بررسی نشان داد که بیلیروبین و آنزیم های کبدی در گروه BDL نسبت به گروه های کنترل و SHAM افزایش معنی داری داشت

(P<0.05) . مقدار Hcy در گروه BDL در روز 14 بسیار بالا و معنی دار بود (P<0.01) . مقدار اسیدهای آمینه سیستئین و متیونین گروه BDL نسبت به دو گروه دیگر افزایش معنی داری داشت ( P=0.01) . نسبت نیترات / نیتریت در گروه BDL نسبت به گروه های کنترل وSHAM بیشتر و با P<0.01 تفاوت معنی داری نشان داد.

          بر اساس این نتایج ,به نظر می رسد که عوامل آسیب رسان اکسید کننده سیستمیک در مدل بیماری کلستاز انسدادی احتمالا در ارتباط با مکانیسم های وابسته به NO موجب بروز ناهنجاریهای کبدی می شوند .

متن کامل [PDF 346 kb]   (1877 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.