دوره 11، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1383 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 13-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4332 مشاهده)

اسید والپرئیک (والپرات سدیم) بعنوان یک داروی ضد صرع و ضد تشنج شناخته می شود ، اثرات تراتوژنیک آن بر روی نورو اپیتلیوم لوله عصبی موضوعی است که از مدتها قبل مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این شواهدی در مورد بروز نقایص اسکلت محوری (ستون مهره ها) و نقایص اندامهای حرکتی نیز در بعضی از پژوهشها ارائه گردیده است .بنابراین با توجه به اینکه تجویز اسید والپرئیک در اوایل دوران بارداری ممکن است تکامل لوله عصبی و بافت های مجاور آن را در جنین تحت تاثیر قرار دهد, در این مطالعه سعی گردیده است تغییرات تکاملی لوله عصبی ونوتوکورد در جنینهایی که مادرانشان تحت تاثیر این دارو قرار گرفته اند مورد بررسی قرار گیرد.

          برای این منظور رت هایی از نژاد ویستار به عنوان گروه تجربی در نظر گرفته شد و در روز 9 حاملگی در دو نوبت صبح و شب (به فاصله 12 ساعت) از طریق  Animal feedingمورد تجویز مقدار 600mg/kg اسید والپرئیک قرار گرفتند ، در گروه دیگری از رت های حامله به عنوان گروه کنترل, مشابه این عمل با تجویز 0.3 میلی لیتر سرم فیزیولوژی صورت پذیرفت. سپس در روز 20 حاملگی,  جنینها جمع آوری شده و پس از بررسی ناهنجاری های ظاهری مورد آماده سازی بافتی و مطالعه میکروسکوپی قرار گرفتند.

          در بررسی نتایج بدست آمده مشخص گردید که علاوه بر نقایص مادر زادی مشخصی (از قبیل نقایص اسکلت محوری و اسپینا بیفیدا) که تاکنون در مورد تاثیر اسید والپرئیک گزارش گردیده است, ناهنجاری نادر و بی سابقه ای تحت عنوان Syringomyelia به چشم خورد  که به ایجاد حفره های غیر طبیعی وسیعی در ماده عصبی نخاع ناحیه گردنی و سینه ای منجر شده و همچنین تمایز نوتوکورد نیز در این سطوح با اختلال مواجه گردیده بود. کیست هایی که در مناطق یاد شده پدید آمده بودند به واسطه لایه های متراکمی از سلولهای گلیال احاطه گردیده بود. علاوه بر این, نوعی آتروفی ماده خاکستری و ماده سفید در مجاورت این کیست ها به چشم می خورد که بافت عصبی نخاع را در این مناطق دستخوش تغییر نموده بود.

          یافته های حاصل را چنانچه به انسان تعمیم دهیم می توان چنین نتیجه گرفت که بین تجویز اسید والپرئیک به مادران حامله و خطر پیدایش نقایص شدید تکاملی نظیر آنچه که به عنوان نقص نادر  Syringomyelia  در این مطالعه دیده شد  رابطه ای قوی وجود دارد.

متن کامل [PDF 277 kb]   (1320 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.