دوره 11، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1383 )                   جلد 11 شماره 4 صفحات 45-43 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (6761 مشاهده)

لیدوکایین یک تا دو درصد با یا بدون آدرنالین در اکثر جراحی های پوست استفاده می شود. مواد دیگری مثل نرمال سالین، دیفن هیدرامین و سالین باکتریواستاتیک نیز به جای آن استفاده گردیده است. هدف از این مطالعه مقایسه اثر محلول لیدوکایینیک درصد با محلول یک دهم درصد لیدوکایین در ایجاد بی حسی موضعی برای اعمال جراحی پوست می باشد.

          این کارآزمایی بالینی به روش سه سو کور بر روی 140 نفر از مراجعین به بخشپوست بیمارستان سینا همدان در سال 1379 انجام گردید. برای 70 نفر از گروه مذکور از محلول لیدوکائین یک درصد و برای 70 نفر دیگر از محلول یک دهم درصد لیدوکائین استفاده شد. شدت درد پس از آموزش بیمار بین صفر تا ده برای هر بیمار تعیین و ثبت گردید. نتایج حاصله با آزمون های آماری مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

          51.1% ازدریافت کنندگان لیدوکایین یک درصد و 48.9% از دریافت کنندگان لیدوکایین یک دهم درصد در موقع تزریق فاقد درد بودند لیکن بقیه بیماران درد خفیف داشتند(P>0.05). 53.3% از گروه دریافت کننده لیدوکایین یک درصد و 45.7% از دریافت کنندگان محلول یک دهم درصد در موقع عمل فاقد درد بودند(P>0.05).

          با توجه به مقایسه اثر این دو روش می توان نتیجه گرفت که از محلول یک دهم درصد لیدوکایین می توان برای ایجاد بی حسی موضی در سطح وسیع استفاده کرد.

متن کامل [PDF 144 kb]   (1528 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.