دوره 11، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1383 )                   جلد 11 شماره 1 صفحات 50-47 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3243 مشاهده)

Dyspepsia یکی از شایعترین علل مراجعه مردم به پزشکان می باشد که شکایات متعددی از قبیل سنگینی یا درد اپیگاستر ، ترش کردن ،‌ نفخ ،‌تهوع و استفراغ را بهمراه دارد. شیوع این ناراحتی در جوامع مختلف از 25 درصد تا 40 درصد گزارش شده است. هزینه بالا در تشخیص و درمان دیسپپسی اهمیت ویژه به این ناراحتی میدهد. لذا مستلزم بررسی و شناخت در گروههای جمعیتی است تا براساس داده‌های بدست آمده راهکار تشخیصی و درمانی مطلوب طراحی گردد. به همین منظور این مطالعه با هدف تعیین میزان شیوع دیسپپسی در روستاهای شهرستان همدان در سال 1381 انجام گرفت.

          پژوهش اخیر بصورت توصیفی مقطعی برروی 2700 نفر از جمعیت روستاهای شهرستان همدان که در گروه سنی 15 سال به بالا قرار داشتند انجام گرفت افراد نمونه مورد مطالعه به طریق تصادفی خوشه ای انتخاب گردیده و مورد پرسش و معاینه قرار گرفتند اطلاعات دموگرافیک و اطلاعات تخصصی توسط پزشکان مرد و زن همکار طرح اخذ و در پرسشنامه وارد گردید و نتایـج بدست آمده با استفــاده از نرم افزار کامپیوتری و آزمون آماری X2 مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت.

          نتایج بدست آمده شیوع دیسپپسی را برابر 18 درصد گزارش کرد که به ترتیب در زنان 21 درصد و در مردان 11.6 درصد بود. 65 درصد از موارد دیسپپسی در گروه سنی 34 ـ 15 سال مشاهده گردید سنگینی یا درد اپیگاستر با فراوان 86.6 درصد و تهوع و استفراغ با فراوانی 37.2 درصد بیشترین و کمترین علائم را در کلیه سنین بخوداختصاص دادند.

          بررسی حاضر نشان داد که دیسپپسی در مناطق روستائی شهرستان همدان از شیوع قابل توجهی برخوردار می باشد.

متن کامل [PDF 177 kb]   (968 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.