دوره 10، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1382 )                   جلد 10 شماره 4 صفحات 10-5 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3104 مشاهده)

 1,4dihydro 2,6dimethyl 4(4.nitrophenyl)3,5pyridinedicarboxylic acid dimethyl ester (DDNPD)یک آنالوگ جدید nifedipine است که فاقد اثر بر کانالهای کلسیمی قلب و عروق می باشد با توجه به این که nifedipine می تواند (با اثر بر کانالهای کلسیمی غشا اسپرم و ممانعت از واکنش آکروزومی اسپرم ) باعث کاهش باروری در جنس نر گردد، لذا این مطالعه با هدف بررسی اثر احتمالی DDNPD بر دستگاه تولیدمثل و باروری در موش بزرگ آزمایشگاهی صورت گرفت.

          در این مطالعه DDNPD دوبار در روز به مدت 50 روز به میزان mg/kg10 به صورت زیر پوستی به موشهای گروه آزمایش (24=n) تزریق شد و همچنین حلال پروپیلن گلایکول ( که فاقد اثر بر دستگاه تولید مثل نر می باشد) به میزان mg/kg 1 دوبار در روز به مدت 50 روز به صورت زیر پوستی به موشهای گروه کنترل (24=n ) تزریق گردید.

          در بررسی برخی شاخص های باروری ، کاهش قابل توجهی در میزان تحرک اسپرم و قابلیت زنده ماندن اسپرم (p<0.001) ، میزان ذخیره اپیدیدیمی اسپرم (p<0.001) و میزان باروری (p<0.001) در گروه آزمایش مشاهده شد اما سطح تستوسترون سرمی بین گروه آزمایش و کنترل تفاوتی نداشت.

          این نتایج حاکی از آن است که  DDNPD  با مقدار mg/kg  10 وبمدت 50 روز با اثر برتکامل و بلوغ اسپرمها در اپیدیدیم باعث کاهش باروری در موش صحرائی نر شده است.

متن کامل [PDF 223 kb]   (1050 دریافت)    
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.