دوره 9، شماره 1 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-بهار 1381 )                   جلد 9 شماره 1 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (4657 مشاهده)

این تحقیق که یک مطالعه کاربردی است به منظور بررسی قابلیت جایگزینی روش  Presence Absence Test با روش تخمیر 5 لوله ای در آزمون باکتریولوژیک شبکه توزیع آب مشروب که در حال حاضر روش رایج در آزمایشگاههای آب و فاضلاب می باشد انجام شده است . آزمونهای باکتریولوژیک آب مشروب بر اساس جستجو ، شمارش و تشخیص شاخص آلودگی آب ( کلیفرم ) انجام می شود . در روشهای موجود جهت برداشت نمونه و انتقال آن به آزمایشگاه ، آماده سازی محیطهای کشت مصرفی و انجام کشت نیاز به وسایل و عملیاتی می باشد . گاهی اوقات این عوامل در اجتماعات کوچک به عنوان فاکتور محدود کننده عمل کرده و کنترل کیفیت باکتریولوژیک آب را دچار مشکل می سازد .

          مدت اجرای عملیات طرح مجموعا 3 ماه بود و 263 نمونه آب با استفاده از دو روش تخمیر 5 لوله ای و P-A مورد بررسی  باکتریولوژیک قرار گرفت .

          نتایج بدست آمده از این آزمایشات نشان می دهد که حساسیت روش  P-A در مقایسه با روش تخمیر
5 لوله ای در تائید نمونه های مثبت 01/7 % بیشتر می باشد . مدت زمان نگهداری محیط های کشت آماده نیز 40 روز برآورد گردید .

          بالا بودن مدت زمان نگهداری محیط های کشت در مناطق دور ، سادگی عملیات و عدم نیاز به تایید آزمایشات مثبت و همچنین مقایسه دو روش از لحاظ پارامترهای کیفی و کمی ، مزیتهای روش  P-A را نسبت به روش تخمیر 5 لوله ای تائید می نماید .

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.