دوره 9، شماره 4 - ( مجلۀ علمی دانشگاه علوم پزشکی همدان-زمستان 1381 )                   جلد 9 شماره 4 صفحات 0-0 | برگشت به فهرست نسخه ها

XML English Abstract Print


چکیده:   (3222 مشاهده)

          فعالیت های بـدنی از عـوامل مؤثـر در پیشگیری از ابتـلا به بیمـاریهـای مختلف بشمار می‏آید. شنـاسـائی فعـالیت هـای بـدنی در زیر گروههـای جمعیتی و نقشی که میتوانند در کاهش دفعـات بیمـاری و استفـاده از خدمـات درمـانی داشتـه باشند با اهمیت است . هدف این بررسی تعیین الگوی فعـالیت هـای بدنی در اوقات فراغت افراد بالغ اهوازی و ارتباط آنها با استفـاده از مراقبت هـای بهداشتی درمـانی است .

          این تحقیق بر روی 1600 نفر از افراد 18 تا 84 ساله ساکن شهر اهواز انجام شده است . اطلاعات مورد نیاز بصورت مصاحبه و تکمیل پرسشنامه جمع آوری شـده است .

          کمتر از نیمی از افـراد مورد مطالعه انجام فعـالیت بـدنی را در اوقـات فراغت خود(حداقل 20 دقیقه در هفته) گزارش نمودند . این فعالیت ها با افزایش سن کاهش (002 /0=P  ) وبا افزایش سطح تحصیلات افزایش نشان داده است (001/0p < ) . اما اختلاف معنی داری با وضعیت اقتصادی وجود نداشت . فعالیت های بدنی درمردان نیز نسبت به زنان بیشتر بود (001/0P< ). عدم انجام فعالیت های بدنی با دفعات استفاده از خدمـات بهداشتی درمـانی ، بستری در بیمارستان و وجود فشار خون بالا رابطه معنی داری را نشان داد (05/0P<  ) .

          ضرورت تشویق و آموزش مردم به انجام فعالیت های بدنی در گروههای مختلف جمعیتی خصوصاً زنان ،
افراد مسن تر و افراد کم سوادتر پیشنهاد می‏شود . ایجاد فرصت های مناسب از جمله امکانات لازم ورزشی و در دسترس بودن این امکانات در انجام بیشتر فعالیت های بدنی جمعیت مورد نظر توصیه می‏گردد .

     
نوع مطالعه: پژوهشي | موضوع مقاله: سایر تخصص هاي باليني

بازنشر اطلاعات
Creative Commons License این مقاله تحت شرایط Creative Commons Attribution-NonCommercial 4.0 International License قابل بازنشر است.